Végrehajtás - Mit tehet?
2014.01.24 16:50Amennyiben egy vállalkozásnak lejárt kötelezettsége van – legyen az másik cég, vagy költségvetési szerv felé esedékes tartozás -, fel kell készülnie arra, hogy ellene végrehajtási, adószám felfüggesztési, vagy felszámolási eljárás kerül elindításra.
Az alábbiakban összegyűjtöttük, miket kell szem előtt tartani, hogy cége ne kerüljön a végrehajtási eljárás alatt álló adózók listájára, ún. adóslistára, illetve milyen veszélyei lehetnek, ha végrehajtás alatt álló társasággal áll partnerkapcsolatban.
A kockázatok
Az elmúlt években az állami követelések behajtására az adóhatóság igen határozott lépéseket tesz: naponta több ezer cég ellen indít végrehajtást. Tehát a legkisebb adótartozás mellett sem lehetnek nyugalomban a vállalkozások, hiszen a statisztikák szerint ezek fele 100 ezer forint alatti követelések miatt indul el.
Komoly következményekkel kell számolni, ugyanis számos eszköz van az adósság eredményes behajtására. Elsőként a bankszámlákat a tartozás összegével megterhelik, azonnali beszedési megbízás, inkasszó keretében. Ön ebből annyit érzékelhet, hogy bankszámlájáról semmit nem tud elutalni, és a számlára érkezett bevételei nem növelik egyenlegét. (Az erről szóló tapasztalatainkról itt olvashatnak.)
Ha ezt követően sem jártak sikerrel, mert nincs elegendő pénz a számláján, akkor az üzletrészeket foglalhatják le, illetve a cég tulajdonában lévő ingóságokat, valamint ingatlant helyezhetik zár alá.
Mit tehet?
Az eljárás igen összetett, rengeteg tényezőből áll, azonban minden lépcsőfoknál lehetőség nyílik annak rendezésére – fizetési könnyítés kérésére (részletfizetés, halasztás, elengedés).
Azonban fontos annak szem előtt tartása, hogy a járulékok és SZJA tekintetében nincs lehetőség fizetési könnyítés kérvényezésére, így e határidőkre kiemelten figyelni kell! Valamint felhívjuk a figyelmét, hogy az adóhatóság érzékenyen kezeli az áfa-ból és járulékokból adódó adótartozásokat, így a teljesítési határidőt követő néhány napon belül már megterhelhetik számláját az ebből eredő tartozások összegével.
Amennyiben kezében kívánja tartani pénzügyeit, és elkerülni a végrehajtási eljárást, javasoljuk, hogy folyamatosan monitorozza beérkező számláinak teljesítését, illetve adó- és járulék bevallási és fizetési kötelezettségeinek minden esetben határidőn belül tegyen eleget. Valamint javasoljuk, hogy kérje könyvelője segítségét az adófolyószámlák egyeztetésében, amelyek során tiszta képet kaphat arról, hogy pontosan mennyi tartozása van, és azok mely tételekből keletkeztek.
Honnan informálódhat?
Jelentős problémákat okozhat, ha partnere kerül végrehajtás alá, hiszen amennyiben egy társaságnak adótartozása van, akkor az az adósságrendezés során minden egyéb szállítói, vagy akár banki tartozást megelőz. Ennek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy az üzletkötés előtt, illetve bizonyos időközönként tájékozódjon partnere eladósodottságáról, megbízhatóságáról, hiszen ez egyfajta biztosítékot jelent majd a későbbiekben a cég fizetési fegyelmével kapcsolatosan. Ahhoz, hogy ezek idejében napvilágra kerüljenek, az alábbi lehetőségek állnak a vállalkozások rendelkezésére:
- nullás igazolás kérése, mely igazolja, hogy partnerünknek az adott napon nincs nyilvántartott adótartozása az adóhatóságnál
- cégnyilvántartásból, vagy az azzal szerződéses jogviszonyban álló szervezetek által naprakészen tartott nyilvántartásokból
- az adóhatóság hetente frissülő adóslistájából, ahol adószám, és a cégnév megnevezésével ellenőrizheti partnereit
- ha a partnere kérelmezi számlája készpénzes kiegyenlítését, felmerülhet a gyanú, hogy számláját inkasszálták
Összefoglalva tehát fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze cége szállító- és vevőszámláit, és idejében kezelje adósságproblémáját, vagy tájékoztassa partnerét a fennálló végrehajtásról, hiszen előfordulhat, hogy nincs tudomása az eljárásról.
Amennyiben bővebb információkra van szüksége, vagy további kérdése merült fel, forduljon hozzánk bizalommal a konyveles@arkconsulting.hu e-mail címen!
Készítette: Tóth Ildikó, adótanácsadó
Készült: 2014.01.24.