Vasárnapi zárva tartás - Mikor lehet mégis nyitva?
2015.03.27 14:58A tavalyi év végén elfogadásra került, hogy 2015. március 15-től kezdődően a nagyobb boltoknak vasárnaponként zárva kell tartaniuk. Ennek fogadtatása eltérő volt, és egyelőre még csak szoktatjuk magunkat a változáshoz, ám a törvény lehetőséget ad néhány kivételre, amikor mégis nyitva lehetnek a kereskedők.
A háttér
A 2014. évi CII. törvény a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról rendelkezik erre vonatkozóan. Ez alapján a 200 négyzetméternél nagyobb üzletek esetében korlátozza a vasárnapi nyitva tartást. Az ennél nagyobb üzleteknek - a kereskedelmi törvény hatályos előírásai szerint - a hét utolsó napjain zárva kell tartaniuk - az alábbiak kivételével:
- adventi vasárnapokon 6 óra és 22 óra között
- december 24-én és december 31-én 6 óra és 12 óra, valamint
- minden naptári év tetszőlegesen megjelölt egy vasárnapján 6 óra és 22 óra között.
Fontos azonban, hogy a tetszőlegesen választott vasárnapi nyitva tartást be kell jelenteni a kereskedelmi hatóság felé - legalább 15 nappal az érintett időpont előtt.
Vannak kivételek?
A törvény hatálya nem terjed ki:
- a kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységre
- a szálláshelyen végzett kereskedelmi tevékenységre
- a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató tevékenységre
- gyógyszertárakra
- nemzetközi repülőtéren, vasúti- és buszpályaudvaron lévő üzletekre
- börtönben, katonai területeken, kórházakban lévő boltokra
- piacokra és vásárokra, valamint
- a benzinkutakra.
Valamint különös rendelkezésekben zöld utat kaptak a nyitva tartásra bizonyos tevékenységeket folytató kereskedelmi egységek - az alábbiak szerint:
- a kizárólag pékárut és tejterméket értékesítő üzletek vasárnaponként és munkaszüneti napokon 5 és 12 óra között nyitva tarthatnak,
- az újságot, illetve virágot árusítók vasárnaponként és munkaszüneti naponként 6 óra és 12 óra között nyithatják ki boltjaikat, HA
- újságos esetén: az az 50 négyzetmétert meg nem haladó árusítótérrel rendelkezik, melyben a keletkező árbevétel legalább kétharmada újságértékesítésből keletkezik
- virágos esetén: az a 150 négyzetmétert meg nem haladó árusítótérrel rendelkezik, és a keletkező árbevétel legalább kétharmada vágott virág, illetve cserepes dísznövény értékesítéséből származik;
- a sportlétesítményekben üzemelő üzletek a sportrendezvények ideje alatt vasár- és munkaszüneti napokon is kitárhatják ajtajaikat a vásárlók előtt.
Fontos továbbá, hogy azon üzleteket is érinti a korlátozás, melyek árusítótere a 200 négyzetmétert nem haladja meg: ők ugyanis kizárólag akkor nyithatnak ki az általános zárvatartási időszakban, ha ekkor kizárólag
- az üzletben kereskedelmi tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, egyéni cég tagja, vagy
- a gazdasági társaság legalább 1/5 tulajdoni résszel bíró természetes személy maga, vagy
- az előzőekben felsoroltak segítő családtagja végzi a kereskedelmi tevékenységet.
Ki számít segítő családtagnak?
Segítő családtagként a hatályos szabályok szerint a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbe fogadott, a mostoha- és nevelt gyermek, valamint az örökbe fogadó, a mostoha- és nevelőszülő, illetve a testvér foglalkoztatható. Az élettárs tehát kimarad e sorból, őt nem lehet segítő családtagként az üzletben foglalkoztatni - ekkor fogyasztóvédelmi bírsággal kell számolni!
Fontos, hogy ahhoz, hogy az egyes kötelezettségeket erre vonatkozóan megállapíthassuk, 2015-ben azt kell megvizsgálni, hogy milyen jogviszonyban kerül foglalkoztatásra a családtag.
- Megbízási jogviszonyban történő foglalkoztatás esetén az új Ptk. rendelkezéseit kell szem előtt tartani. A megbízási szerződésben az ellátandó feladatokat kell rögzíteni, melyeket a megbízott a megbízó utasításai alapján köteles ellátni. Fontos, hogy ez alapján a megbízó köteles díjat fizetni, kivéve akkor, ha az ügy természetéből, vagy a felek közötti viszonyból arra lehet következtetni, hogy a megbízott a munkát ingyen vállalta. Akkor minősül a családtag biztosítottnak ekkor, ha a tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér 30%-át, illetve a naptári napokra annak harmincad részét. Fontos, hogy ekkor adó, járulék és szociális hozzájárulási adó fizetése is felmerül!
Ha ezt nem éri el a díjazás, úgy nem merül fel biztosítási és ezáltal egyéni járulékfizetési kötelezettség sem, azonban a magánszemélynél SZJA-kötelezettség, míg a kifizetőnél szociális hozzájárulási adó kötelezettség áll fenn.
Ha egyáltalán nem kap juttatást a megbízási jogviszonyban foglalkoztatott segítő családtag a munkavégzésért, akkor nem jön létre biztosítási jogviszony, tehát egyik félnek sem keletkezik adó-, járulék- vagy szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége, sőt ekkor az egyéni vállalkozónak bejelentési kötelezettsége sem keletkezik az adóhatóság felé. - Munkaviszonyban történő foglalkoztatás esetén az új Mt. szabályait kell körültekintően alkalmazni, mely során a közterheket a munkaviszonyra vonatkozó, általános szabályok szerint kell megfizetni. Ekkor a biztosítási jogviszony megállapítása a munkaidő hosszától, illetve a díjazás mértékétől függetlenül jön létre, így bejelentési kötelezettségének is eleget tennie a munkáltatónak.
- Egyszerűsített foglalkoztatás esetén a munkáltatónak 1 000 Ft/fő/nap közteherrel kell számolnia, valamint a folyamatos adminisztrációról sem szabad megfeledkeznie. (Erről részletesebben korábbi publikációnkból tájékozódhat!)
Milyen szankciókra lehet számítani?
Abban az esetben, ha a fenti szabályozások bármelyike megszegésre kerül, úgy a fogyasztóvédelmi hatóság által történő üzletbezárásra kell felkészülni az alábbiak szerint:
- első jogsértés esetén legalább 5, legfeljebb 15 napra
- második jogsértés esetén 30 napra
- harmadik jogsértés esetén 90 napra
- további jogsértések esetén 365 napra.
Amennyiben kérdése merült fel a fentiekkel kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal az adotanacsadas@arkconsulting.hu e-mail címen, vagy a 06 1 / 322 4260 telefonszámon!
Készült: 2015.03.27.