Változások az Erzsébet-utalvány juttatásában?! Itt a NAV tájékoztató!
2014.03.21 11:19Két éve nyújthatnak a munkáltatók béren kívüli juttatásként Erzsébet-utalványt munkavállalóinak. Az elmúlt időszakban rendkívül népszerűvé vált e cafeteria-elem – ez idáig már több mint 44 ezer munkáltató választotta -, hiszen kedvezőbb adózási tételek mellett válik kiegészíthetővé a nettó bér.
Az elmúlt időszak azonban rámutatott néhány hézagra, melynek pótlására néhány módosítás vált szükségessé. Hogy melyek ezek? – alábbi publikációnkban összegyűjtöttük a legfontosabbakat.
A változás
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény rendelkezései szerint az Erzsébet-utalvány a munkaviszony minden megkezdett hónapjára adható a havi 8 ezer forint összegű juttatás.
„71 § (1) bekezdés bb) Erzsébet-utalvány formájában juttatott jövedelemből (az adóéven belül utólagosan adva is) a juttatás alapjául szolgáló jogviszony minden megkezdett hónapjára a havi 8 ezer forintot meg nem haladó rész”.
A szabály külön kitér arra, hogy a munkaviszony létrejöttekor és megszűnésekor egész hónapnak kell tekinteni a tört hónapokat is. Mit is jelent ez?
Amennyiben a munkaviszony február 26-án jött létre, vagy éppen február 3-án szűnt meg, ekkor is a teljes juttatási összeg jár(hat) a munkavállalónak a február hónapra vonatkozóan.
Valamint hiánypótlásként a törvény kitér az Erzsébet-utalvány előre utalhatóságára is. Eszerint az Erzsébet-utalvány előre is utalható, az után a kedvezmény a megszokott módon érvényesíthető – feltéve, ha a munkaviszony valóban fennmarad. (Ebben az esetben tehát a juttatás értékének 1,19-szerese után kell megfizetni a 16% SZJA, és a 14% EHO-t.)
De mi a helyzet, ha időközben megszűnik a jogviszony? Amennyiben a magánszemély számára több utalvány került elszámolásra, mint az adóévben megkezdett munkaviszony hónapjai, akkor a többletrészt a munkáltató nem számolhatja el kedvezményesen, azután egyes meghatározott juttatásként kell adóznia. Ilyenkor tehát a munkáltatónak a juttatások értékének 1,19-szerese után 16% SZJA-t, és 27% EHO-t kell megfizetnie.
Ennek értelmében tehát a fennálló egészségügyi hozzájárulási kötelezettség elszámolásában eltérés mutatkozik majd, így azt utólagosan, önellenőrzés keretein belül szükséges módosítani – önellenőrzési pótlék megfizetése mellett.
Fentiek értelmében – a folyamatos tervezhetőség biztosítása, illetve az utólagos ellenőrzések elkerülése érdekében – javasoljuk, hogy minden esetben egyeztessen szakértővel, aki hatékony segítséget nyújthat a jogszabályoknak megfelelő cafeteria-rendszer kialakításában!
Amennyiben kérdése merült fel az Erzsébet-utalvány kezelésével kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal a 06 1 / 322 4260 telefonszámon, vagy írjon nekünk a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címre!
Készítette: Ujj Enikő, bérszámfejtési és munkaügyi vezető