Vagyonosodási vizsgálat - Fájdalmas statisztikák

2013.08.23 16:23

Évek óta hallhatunk a vagyonosodási vizsgálatról, mint az adóhatóság legnagyobb fegyveréről a magánszemélyek eltitkolt, le nem adózott bevételeinek feltárására.

A vizsgálatok manapság nem kapnak akkora sajtóvisszhangot, de ez nem jelenti azt, hogy az adóhatóság ne szorgoskodna. Az elmúlt két év adatai alapján a lefolyatott vizsgálatok megközelítőleg 80 %- a végződött az adózó terhére történő megállapítással.

Néhány megdöbbentő adat a vizsgálatok eredményességéről

 

Vizsgálatok száma (db)

Megállapítással zárult vizsgálatok száma (db)

Megállapítással zárult vizsgálatok (%)

Összes adókülönbözet (millió forint)

Egy főre jutó adókülönbözet (millió forint)

2011

1 082

898

83

10 800

9,24

2012

2 029

1 578

78

20 600

10,15

A fenti – NAV által közzétett – statisztikai adatokból következtetésként levonható, hogy az adóhatóság kiválasztási folyamata jól működik. Az adóhatóság a vizsgálatok csupán elenyésző százalékában (20 %) talált adózó minden kiadására adózott fedezetet.

Tapasztalataink alapján még mindig nem veszik komolyan a magánszemélyek a vagyonosodási vizsgálatok súlyát. Az adóhatóság minden közérdekű bejelentéshez kapcsolódóan elvégzi a kockázatelemzést, ezért ha van jóakarónk, nagyobb eséllyel kerülhetünk reflektorfénybe. Tehát Ön lehet a következő vizsgált személy?

A vagyonosodási vizsgálat sajátossága, hogy amennyiben az adóhatóságban felmerül a gyanú, hogy adózónak eltitkolt bevételei vannak, a becslés módszeréhez nyúl. A becslés során adózó összes, a hivatal által hozzáférhető adatát feldolgozzák, napokra lebontva:

  • bankszámla kivonatok
  • ingatlan nyilvántartás adatai
  • gépjármű nyilvántartás adatai
  • SZJA bevallások alapján a megszerzett jövedelmek

Ezen felül a KSH szerint, évente megállapított megélhetési minimumot veszik alapul, amelynek mindenképp az adózó rendelkezésére kell állnia ahhoz, hogy megéljen.

A becslési eljárással megállapított kiadások és az azokhoz hozzárendelt bevételek során adózó védekezésre kényszerül. Az általános eljárásokban a hatóság feladata a teljes körű bizonyítás, azonban jelen esetben fordul a bizonyítási teher. Az adóhatóság a rendelkezésre álló információk alapján állít, az adózónak pedig cáfolnia kellene.

Leáldozott az a kor, ahol adózatlan bevételeket baráti kölcsönnel, nászajándékkal, örökléssel indokolta az adózó.

Az adóhatóság eszköztára, felkészültsége okot ad arra, hogy az adózók számoljanak a vizsgálat lehetőségével, adóügyeiket a jogszabályoknak megfelelően intézzék

Megállapíthatjuk, hogy az adózói magatartáson kell változtatni annak érdekében, hogy ne az adóhatóság legyen a nyertes oldalon.

A meglepő eredmények kapcsán novemberben workshopot tart Ilyés Zsolt, adótanácsadó a vagyonosodási vizsgálatok témájában, melyre Önt is várjuk, hiszen nem tudhatja, hogy mikor kerül Önre a sor!

 

Készítette: Tóth Ildikó, adótanácsadó
Készült: 2013.08.23.