Túladott szabadság

2014.06.20 11:56

Az új Munka törvénykönyve szabadságra vonatkozó rendelkezései 2013. január 1-től léptek életbe. Ennek eredményeként az új szabályozás törölte a régi Mt. szabályt, miszerint ha a munkavállaló a munkaviszonya megszűnéséig több szabadságot vett igénybe annál, mint ami a munkáltatónál töltött időre megilletné, a különbözetre kifizetett munkabért köteles visszafizetni.

Tervezzünk előre

  • a munkavállaló előzetes meghallgatása után a szabadságot a munkáltató adja ki,
  • a munkáltató évente 7 munkanap szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni, legfeljebb két részletben,
  • úgy kell kiadni a szabadságot, hogy a munkavállaló naptári évenként 1 alkalommal, legalább 14 egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól, a felek ettől eltérhetnek…

és még sorolhatnánk a szabadság kiadására vonatkozó szabályokat.

A felsorolás első mondata meghatározó, ugyanis a munkáltató joga és kötelezettsége a szabadság kiadása.

Megoldást jelent, ha tervet készítünk az éves szabadságokról, vagy ha a szabadság kiadása előtt egy ellenőrzést végzünk arra vonatkozóan, hány munkanap szabadságra jogosult a munkavállaló. A tervezésben az a jó, hogy figyelembe tudjuk venni például a munkavállaló 7 munkanapját, a munkáltató nyári / téli leállási idejét, stb.

A tervezéssel elkerülhető, hogy több szabadságot adjon ki a munkáltató a munkavállalónak, ha esetleg év közben megszűnne a munkaviszonya.

És ha már a leállás szóba került, ne felejtsék el a munkáltatók, az Ő felelősségük, hogy az adott naptári évre járó rendes szabadsággal gazdálkodjanak, és megfelelő mennyiségű munkanapot tartalékoljanak az évközi, év végi leállásra.

Amennyiben további kérdései merültek fel a fenti témával kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!
 

Készítette: Ujj Enikő, bérszámfejtési és munkaügyi vezető