Szülési szabadság és a THGYS

2014.06.13 11:51

Egyre gyakrabban találkozunk a szülési szabadságot érintő kérdésekkel, így fontosnak tartjuk körbejárni e kérdéskört.

A szülési szabadság célja az, hogy az édesanya kellőképpen felkészülhessen az új szerepkörére, a szülést követően pedig a gyermekről gondoskodjon. Ezen időszak alatt az anya terhességi gyermekágyi segélyben részesül, mely a napi átlagkereset 70%-a – ebből az adóelőleg ugyan levonásra kerül, de nem terheli nyugdíj-, egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék levonás.

A szülési szabadság alapkövei

A Munka törvénykönyve (továbbiakban Mt.) szerint a szülési szabadság az anyának, illetve annak a nőnek jár, aki a gyermeket örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette.

Ha a munkavállaló és a munkáltató eltérő megállapodást nem kötöttek, akkor az ellátás kezdete a szülés várható időpontja előtt 4 héttel kezdődik. Legkésőbb azonban a szülés napja lesz a szülési szabadság kezdő napja.

Uniós jog 2014. március 15-i hatállyal módosította az Mt.-t, miszerint az anya és az örökbefogadó nő nem csak jogosult az egybefüggő 24 hét szülési szabadságra, de ebből 2 hetet köteles igénybe venni.

Ha a gyermeket koraszülöttként intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét – a szülést követő 1 évig – a gyermeknek az intézetből való elbocsátása után igénybe lehet venni.

THGYS – Terhességi gyermekágyi segély

A THGYS a szülési szabadság idejére – maximum 168 napig – jár.

A THGYS iránti igényt a munkáltató felé kell benyújtani, aki azt a szükséges igazolásokkal együtt továbbítja az illetékes Egészségbiztosítási Pénztár Szakigazgatási Szervéhez.

Terhességi gyermekágyi segély jár annak, aki

  • a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, ÉS
  • a biztosítás fennállása alatt, vagy
  • a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy
  • a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül.

2014. január 1-től a 365 napi biztosítási időbe be kell számítani:

  • biztosítási jogviszony megszűnése utáni baleseti táppénz, THGYS, gyermekgondozási díj (GYED) – bele nem értve a hallgatói GYED intézményét – folyósításának idejét;
  • közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányokból 180 nap, ha a tanulói/hallgatói jogviszony legalább egy éve tart.

UPDATE! Duplázódhat a családi adókedvezmény?!

És ha már a gyermekek után igénybe vehető kedvezményekről beszélünk, fontosnak tartjuk, hogy szót ejtsünk a folyamatban lévő egyeztetésekről, melyek a családi adókedvezmény intézményét jelentősen átírhatják.

A családi adókedvezményt a tervek szerint úgy emelnék meg, hogy az megközelítse a nagycsaládosoknak egy-egy gyermek után járó enyhítés nagyságát, így a jövőben egy gyermek után havonta akár 20-25 ezer forintot is igénybe vehetnének azok, akik két gyermeket nevelnek.

Amennyiben kérdése merült fel a fentiekkel kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!

 

Készítette: Ujj Enikő, bérszámfejtési és munkaügyi vezető