Szociális hozzájárulási adókedvezmények
2013.03.01 13:472013-ban azt a kifizetőt is megilleti a munkabérek nettó értékének megőrzését célzó adókedvezmény, aki 2012. évben az elvárt béremelést nem teljesítette.
A kedvezmény mértéke legfeljebb 12 000 Ft, 75 000 Ft feletti alapbér esetében a 75 000 Ft-ot meghaladó összeg 20%-ával kell csökkenteni a 12 000 Ft-os maximumot.
Tehát 2013. évben 135 000 Ft alapbér alatt tudja a kifizető érvényesíteni a kedvezményt.
Új adókedvezmények
Az alábbiakban összegyűjtöttük mindazon legfontosabb kedvezményeket, és ezek tulajdonságait, melyek 2013-ban a vállalkozások számára igénybe vehetők.
Szakképzettséget nem igénylő munkakör
A Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszeréről szóló, 2012. január 1-jén hatályos KSH közlemény 9. főcsoportjába tartozó foglalkozás szerinti munkakörben foglalkoztatott munkavállaló után vehető igénybe részkedvezmény, mely a munkavállaló munkabérének, de legfeljebb 100 000 forintnak 14,5%-a.
A részkedvezményt a munkáltató csak abban a hónapban érvényesítheti, mely egészében szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatta a munkavállalót.
Pályakezdő munkavállaló után érvényesíthető kedvezmények
A legfeljebb 180 nap munkaviszonnyal rendelkező, huszonöt év alatti, pályakezdő munkavállaló után részkedvezmény vehető igénybe, mely a foglalkoztatás első két évében, a munkavállaló munkabérének, de legfeljebb 100 000 forintnak 27%-a.
Az adókedvezményt a munkáltató csak abban az esetben érvényesítheti, ha a munkavállaló rendelkezik az állami adóhatóság által kiállított, 15 napnál nem régebbi igazolással, melyben a munkáltató részére egyszeri alkalommal igazolják, hogy legfeljebb 180 nap biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal rendelkezik.
A munkáltató azután a pályakezdő után is érvényesítheti a kedvezményt, akit 2012. december 31-én már foglalkoztatott, és megfelel az előző feltételeknek.
25 év alatti pályakezdőnek nem minősülő munkavállaló
A pályakezdőnek nem minősülő 25 év alatti munkavállaló után igénybe vehető részkedvezmény a munkabérének, de legfeljebb 100 000 forintnak 14,5%-a.
A részkedvezmény egészében érvényesíthető abban a hónapban, melyben a munkavállaló a 25. életévét betölti.
55 év feletti munkavállaló
Az 55 év feletti munkavállaló után igénybe vehető részkedvezmény a munkabérének, de legfeljebb 100 000 forintnak 14,5%-a.
A részkedvezmény egészében érvényesíthető, abban a hónapban, melyben a munkavállaló az 55. életévét betölti.
Tartósan álláskereső
Tartósan álláskereső az, akit az állami foglalkoztatási szerv a kedvezményezett foglalkoztatást megelőző 9 hónapon belül legalább 6 hónapig álláskeresőként nyilvántartott. Munkáltató csak a 2013. január 1-jétől kezdődő munkaviszony után érvényesítheti a kedvezményt.
A részkedvezmény a foglalkoztatás első két évében a munkabérének, de legfeljebb 100 000 forintnak 27%-a, a harmadik évben 14,5%-a.
A munkáltató a kedvezményt abban az esetben érvényesítheti, ha birtokában van az állami foglalkoztatási szerv által, az álláskereső kérelmére kiállított igazolás.
Anyasági ellátások (GYED, GYES, GYET) folyósítása alatt vagy azt követően foglalkoztatott munkavállaló
A gyermekgondozási díj folyósítását követően, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt vagy azt követően foglalkoztatott személy után a kifizetőt a foglalkoztatás első két évében a munkabérnek, de legfeljebb 100 000 forintnak 27%-a, a harmadik évében 14,5%-a az igénybe vehető részkedvezmény. A kedvezmény azután a munkavállaló után is érvényesíthető, akit a munkáltató 2012. december 31-én már foglalkoztatott.
A kedvezményt a kifizető az anyasági ellátások folyósításának megszűnését követő hónaptól számított 45. hónap végéig, de legfeljebb 3 évig érvényesítheti.
A kedvezményt a munkáltató a feltételek fennállását igazoló, az anyasági ellátást folyósító egészségbiztosítási szerv, a társadalombiztosítási kifizetőhely, kincstár vagy családtámogatási kifizetőhely által, az ellátásban részesülő kérelmére kiállított igazolás birtokában érvényesítheti.
Kutatók foglalkoztatása
Doktori (PhD) vagy ennél magasabb tudományos fokozattal, vagy tudományos címmel rendelkező kutató, fejlesztő munkavállalót foglalkoztató – vállalkozásként működő, a kutatás-fejlesztésről és a technológiai innovációról szóló törvény szerint kutatóhelynek minősülő – kifizető, részkedvezményt vehet igénybe, mely a munkabérnek, de legfeljebb 500 000 forintnak a 27%-a.
Amennyiben a kifizető a munkavállalót az adómegállapítási időszak egy részében nem, vagy nem kizárólag a kutatás-fejlesztésről és a technológiai innovációról szóló törvény szerinti kutató tevékenységnek megfelelő munkakörben foglalkoztatta, részkedvezmény nem érvényesíthető.
Szabad vállalkozási zónákban működő vállalkozások
A szabad vállalkozási zóna területén belül működő kifizető adókedvezményre akkor jogosult, ha a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti fejlesztési adókedvezményre jogosult adózónak minősül, és létszámát a fejlesztési adókedvezményre jogosító beruházás üzembe helyezését megelőző hónap átlagos statisztikai állományi létszámához képest növeli. További feltétel, hogy a kedvezménnyel érintett munkavállalók tényleges munkavégzési helye a szabad vállalkozási zóna területén belül legyen.
A kedvezményt legkorábban a fejlesztési adókedvezményre jogosító beruházás üzembe helyezésének hónapjától vehető igénybe, és legkésőbb addig a hónapig, amelyben az üzembe helyezést követő 5. év letelik.
Az igénybe vehető részkedvezmény az új munkavállaló foglalkoztatásának első két évében a munkabérnek, de legfeljebb 100 000 forintnak 27%-a, a harmadik évében 14,5%.
Amennyiben bővebb információkra van szüksége, vagy kérdése merült fel a fenti kedvezményekkel kapcsolatosan, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!