Ön ne fizessen rá! - Fontos kötelezettségek, várható adóváltozások

2013.12.16 16:41

Az újév mindig számos változást, és egyúttal új lehetőséget tartogat. Az alábbiakban összegyűjtöttük a 2014-es évre vonatkozó legfontosabb módosításokat, illetve az idei évben megfontolandó lépéseket annak érdekében, hogy a változások könnyen beépíthetők legyenek a cégek mindennapjaiba.

2013. decemberi teendők, határidők – Ne fizessen rá!

Fontos számviteli határidő közeledik: 2013. december 20-ig, péntekig kell az alábbi kötelezettségeknek eleget tenniük a vállalkozásoknak:

  • a társaságiadó-feltöltés, és bevallás
  • az utolsó havi, illetve negyedéves tao-előleg befizetése (feltöltésre kötelezett esetén)
  • az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) hatálya alá történő be-, illetve hatálya alól történő kijelentkezés
  • a kisvállalati adó (kiva) hatálya alól történő kijelentkezés

Továbbá a vállalkozásoknak év végéig kell eldönteniük, hogy a pénzforgalmi adózást választják-e. Amennyiben a pénzforgalmi elszámolás nyújtotta lehetőségekkel élni kívánnak (erről részletesen itt olvashat), akkor ezt 2013. december 31-ig kell bejelenteniük.

Így változik az adórendszer

Sok változást tartogat a Parlamentnek előterjesztett adótörvényi javaslat, amelyekre a társaságoknak érdemes fokozottan ügyelniük. Ezek közül a leglényegesebb változásokat gyűjtöttük össze egy csokorba, ezzel is segítséget nyújtva az eredményes felkészülésre.

Önellenőrzést érintő változások

 A társasági adót érintően az előterjesztett javaslat arról rendelkezik, hogy nem jelentős összegű hiba esetén az önellenőrzési kötelezettség megszűnik, ugyanis a jelentkező hibát a feltárás napját tartalmazó adóév adóalapjában kell figyelembe venni.

Valamint az Áfa törvénnyel való összhang megteremtése érdekében az Adózás rendjéről szóló törvényből kikerül az a kivétel, hogy nem minősül önellenőrzésnek az, ha az általános forgalmi adót a vámhatóság által, a termékimportot terhelő adót megállapító határozat miatt szükséges helyesbíteni.

Feltöltési kötelezettség

A hatályos rendelkezések értelmében a feltöltési kötelezettség teljesítésekor a vállalkozások az év végi árfolyam-különbözetre való tekintettel az adózók önhibájukon kívül eshettek mulasztásba. A benyújtott törvényjavaslat azonban ezt az alábbiak szerint módosíthatja: a mulasztási bírság alapjának megállapításakor figyelmen kívül kell hagyni az adóalap kiegészítés bevallásának napján és a mérlegfordulónapon alkalmazott árfolyamkülönbség alapján számított árfolyamjellegű különbözetet, ha az adóalapot képez.

Energiaellátók jövedelemadója

2014. évtől jövedelemadó-előleg megfizetésére kötelezik az energiaellátókat is. Az adóelőleg összegének megállapításakor az előző adóévben megfizetett adó összege a mérvadó, az alábbiak szerint:

  • amennyiben ez az összeg meghaladja az 5 millió forintot, úgy azt havonta, egyenlő részletben kell megfizetni; VAGY
  • amennyiben ez nem haladja meg az 5 millió forintot, negyedévente, egyenlő részletben kell teljesíteni; VAGY
  • ha a vállalkozás előző évi árbevétele meghaladja az 50 millió forintot, úgy az adóév utolsó hónapjának 20. napjáig kell megfizetni a várható adókötelezettség 90 százalékát.

Ellenőrzéseket érintő változások

A gyorsabb, és hatékonyabb eljárások lefolytatása érdekében bevezetésre kerül a megbízólevelek elektronikus úton történő kézbesítése. Ezzel egyidejűleg a javaslat az adóhatóság számára 2014-től lehetővé teszi, hogy adatgyűjtésre irányuló ellenőrzés során az adózó nyilvántartásaiban, bevallásában szereplő adatok valóságtartalmát a könyvei, nyilvántartásai vezetéséhez, illetve a bizonylatok feldolgozásához alkalmazott informatikai rendszerek, szoftverek és számítások vizsgálatával kérdőjelezze meg.

Fontos változás, hogy míg ez idáig 60 napig tarthatták maguknál a NAV munkatársai az ellenőrzés alá bevont iratokat, addig 2014-től ezek az ellenőrzés végéig benntarthatók lesznek. Ennek értelmében tehát javasoljuk, hogy mindenről készítsenek másolati példányokat!

A képviseleti szabályok is enyhültek, így az Áfa törvény szerinti áfa-visszatérítési eljárás során a belföldön le nem telepedett adóalanyt külföldi magánszemély, jogi személy vagy egyéb szervezet is képviselheti az adóhatóság előtt.

Feltételes adómegállapítás

Amennyiben a vállalkozás olyan ügylet lebonyolításába keveredik, ahol az adójogi megítélés bizonytalan, úgy a vállalkozások a szerződés vagy jogügylet megvalósulása előtt tanácsot kérhetnek a Nemzetgazdasági Minisztériumtól. 2013-tól kizárólag az alábbiakkal kapcsolatban kérhető megállapítás:

  • társasági adó,
  • személyi jövedelemadó,
  • kisvállalati adó
  • helyi iparűzési adó.

A 2014-től bevezetésre kerülő változások közül a legfontosabb, hogy e kérelem során kizárólag a kérelmet benyújtó vállalkozás vonatkozásában állapítható meg az adókötelezettség, vagy annak hiánya – tehát az ügylet további résztvevőinek nem nyújt háttértámogatást. További változásként a kérelem elbírálásának határideje 60 napról 75 napra, sürgősségi eljárásban pedig 45 napra emelkedik. Fontos, hogy az adómegállapításért fizetni kell, és azt csak az erre a célra elkészített nyomtatványon, négy példányban, magyar nyelven nyújtható be, továbbá fontos, hogy az eljárásban a képviselet kötelező. A díj megállapítása is egyszerűsödik, ugyanis

  • alapesetben 5 millió forintban,
  • sürgősségi eljárásban történő elbírálás során 8 millió forintban, míg
  • tartós és sürgősségi feltételes adómegállapítás során 11 millió forintban állapítanák meg.

Továbbá a jövő évtől bevezetésre kerül az ún. előzetes konzultáció, mely a feltételes adómegállapítás iránti eljárás előtti konzultációkra nyújt lehetőséget. Ennek díja 100 ezer forint, konzultációnként.

A fellebbezésre ezentúl nem nyílik lehetősége az adózónak, a határozattal szemben kizárólag bírósági eljárás megindításával van mód.

Könyvvezetés USA dollárban, és az EKB árfolyam alkalmazása

A javaslat lehetővé teszi, hogy a vállalkozások – az euróhoz hasonlóan – könyveiket, és beszámolóikat USA dollárban készítsék el.

Továbbá jövő évtől lehetőség nyílik, hogy a devizás tételek értékelésekor a társaságok az Európai Központi Bank devizaárfolyamát alkalmazzák. (Az eddigiektől eltérően tehát nem kizárólag a MNB meghirdetett árfolyama, vagy valamely hitelintézet adott devizára vonatkozó árfolyama lesz mérvadó.)

Munkaügyi változások 2014-ben

A vállalkozások következő évi költségterveinek alakulását jelentősen befolyásolják a béreket érintő rendelkezések. 2014-ben a minimálbér, illetve a garantált bérminimum összege 3,5 százalékkal emelkedik, így tehát jövőre a minimálbér 101 500 forint, míg a garantált bérminimum 118 000 forintra emelkedik. Ez alapján tehát a minimálbéren keresők 3 500, míg a bérminimumot keresők 4 000 forinttal kapnak többet 2014. január 1-től.

A bérletek térítését illetően is változásokra szükséges felkészülni, ugyanis jövő évtől csaknem 10 százalékkal olcsóbban utazhatunk – a Fővárosi Közgyűlés határozata alapján. Ez alapján tehát

  • a havi Budapest-bérlet 10 500 forint helyett 9 500 forintba,
  • a kedvezményes éves Budapest-bérlet 114 600 forint helyett 103 000 forintba,
  • a havi tanuló Budapest-bérlet 3 850 forint helyett 3 450 forintba, míg
  • a havi nyugdíjas Budapest-bérlet 3 700 forint helyett 3 330 forintba kerül majd.

 

Amennyiben bővebb információkra van szükségük, vagy segítségükre lehetünk a döntés meghozatalában, kérjük forduljanak hozzánk a konyveles@arkconsulting.hu e-mail címen!


Készült: 2013.12.16.