Növekedő költségek mellett juthatunk pénzünkhöz

2013.09.06 16:29

Manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvend az online átutalás, hiszen nagymértékben megkönnyíti, és meggyorsítja a fizetési folyamatot. Ez a kkv-szektorban akár havi 100 tranzakciót is jelenthet (fizetések, rezsi költségek, szállítószámlák kiegyenlítése, járulékok- és adótételek utalása, stb.).

Augusztus 1-jétől emelkedett a tranzakciós illeték mértéke, ennek következményeként az egyes banki műveletek során többletköltségekkel kell számolni. Valamint fontos számolni azzal, hogy az illeték további emelésével a banki díjak is emelkedhetnek.

Nagymértékű illetékemelés

A legnagyobb változás a augusztustól a készpénzfelvétel során érzékelhető. Ettől a hónaptól kezdve ugyanis

  • 6 ezrelékre nőtt a készpénzfelvétel pénzügyi illeték mértéke, amely közel duplája az eddiginek, és
  • a havi 6 000 forintos felső korlát is eltörlésre került.

Tehát készpénzfelvételkor 1 000 forintonként 6 forint illetéket kell megfizetni. Így, ha 100 000 forintot szeretne egy összegben felvenni, tranzakciós adóként 600 forintot kell megfizetnie, mely éves szinten 7 200 forint többletköltséget jelent.

Úgy gondoljuk, hogy a kisvállalkozásokat legnagyobb mértékben átutalások, illetve egyéb fizetési műveletek során fizetendő tranzakciós illeték megemelkedése érinti. A havi 6 000 forintos felső korlát továbbra is megmarad, azonban az illeték mértéke az eddigi 2 ezrelékről 3 ezrelékre emelkedett. Így tehát az eddig megszokott többletköltség másfélszeresére kell felkészülni. (Példának okáért 1 millió forintos utaláskor ez idáig 2 000 forintba került az illetékösszeg, addig a tranzakciós illeték díja augusztus 1-től 3 000 forint.)

A folyamat következményeként a bankintézmények is megemelhetik a díjaikat, amely egy kis- és középvállalkozás esetében (a tranzakciós illeték és a banki költségek emelkedése) több ezres nagyságrendben mérhető.

Több bank kereste fel ennek kapcsán ügyfeleit, érdemes áttekinteni az egyes bankok díjszabásait, csomagajánlatait a cég banki szokásainak fényében.

 

Készült: 2013.09.06.