Munkaidőkeret
2013.08.23 12:52A vállalkozások életében előfordulhat, hogy olyan ad hoc feladatokkal szembesülnek, melyek egyenlőtlenül jelentkeznek. Ebben az esetben érdemes a munkaidőkeret felállítása. E rugalmas módszer alkalmazására az Új Munka Törvénykönyve tavaly júliusban bevezetett passzusai is lehetőséget adnak.
Megállapításának feltételei
A munkaidőkeret legfeljebb 16 hét (4 hónap), azonban egyéb feltételek teljesülése esetén 26 heti (6 havi) munkaidőkeret is alkalmazható - munkáltató működése vagy az adott tevékenységhez tartozó feladatokat megvalósító munkakör esetén.
A fentiektől eltérően – kollektív szerződés esetén – a munkaidőkeret tartama legfeljebb 52 hét (12 hónap) lehet, ha ezt technikai vagy munkaszervezési okok indokolják. A munkaidőkeretet minden esetben írásban kell rögzíteni, és azt az érintett munkatárssal közölni. Fontos információ, hogy ennek meghatározásakor külön szerződést nem feltétlenül kell készíteni.
Hogyan állapítható meg a ledolgozandó munkaórák száma?
A munkaórák megállapítása egyszerűen kezelhető, ugyanis a munkaidőkeret tartamára eső munkanapokat a napi munkaidő mértékével szükséges megszorozni. Példának okáért tehát egy 16 hetes munkaidőkeretben 83 munkanap esik hétköznapra, és a munkavállaló napi teljes munkaideje 8 óra, akkor 664 óra a munkaidőkeretben beosztható munkaidő.
A munkaidőkeret esetén alkalmazható az egyenlőtlen beosztás, mely értelmében nem kell feltétlenül 8 órát dolgozni, illetve a letöltendő órákat nem kizárólagosan hétfőtől-péntekig kell ledolgozni – a hétvége is rendes munkanapnak minősíthető.
A teljes napi munkaidő továbbra is 8 óra. Ez a szám a felek megállapodása alapján napi 12 órára emelhető (hosszabb teljes napi munkaidő), ha a munkavállaló készenléti jellegű munkakört lát el, vagy ha a munkáltató vagy a tulajdonos hozzátartozója. Az itt felsorolt munkavállalók napi munkaideje legfeljebb 24 óra, heti munkaideje legfeljebb 72 óra lehet. Az előzőektől eltérően a munkavállaló napi munkaideje 12 óra, heti munkaideje 48 óra lehet. Azonban ezeket kompenzálni szükséges:
- a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidő után 50% bérpótlék jár
- munkaidőkereten felül végzett munka esetében szintén 50% bérpótlék jár. Azonban fontos kiemelnünk, hogy a munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján a pótlék helyett szabadidő is biztosítható a munkavállalónak.
- a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésre 100% bérpótlék jár.
A heti pihenőnapok munkaidőkeret alkalmazásakor eshetnek hétköznapokra, azonban a törvényi előírás szerint havonta legalább egy pihenőnapnak vasárnapra kell esnie. Természetesen kivételként kezelendő, amennyiben a munkaidőkeret kifejezetten szombati és vasárnapi munkavégzésre került megállapításra.
A keret jogszerű alkalmazása során figyelemmel kell lenni a törvényben meghatározott részletszabályokra!
Amennyiben segítségére lehetünk a munkaidőkeret optimális kialakításában, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!
Készült: 2013.07.19.