Mikor kell a vevő adószámát feltüntetni a számlán?
2015.03.13 16:53Számos esetben előfordul, hogy e kérdésre azt a választ kapjuk automatikusan, hogy minden számlán fel kell tüntetni a partner adószámát is! Hiszen sokszor halljuk azt Ügyfeleinktől, hogy üzletben, számlás vásárláskor az eladó elkéri a vevő adószámát. Persze az is előfordul, hogy a vevő kéri a számla kibocsátójától, hogy adószáma szerepeljen a kiállított számlán.
Alábbi publikációnkban erről, és a mögötte megbújó összefüggésekről rántjuk le a leplet!
Figyelem, hasznos információk következnek, melyekkel számos kellemetlenségtől kímélheti meg önmagát, és cégét!
A vevő adószáma a számla kötelező tartalmi eleme
A kérdés megválaszolásához elsőként az Áfa törvény hatályos rendelkezéseit kell segítségül hívnunk. Ugyanis e törvény rendelkezik a számla kötelező tartalmi elemeiről, melyben valóban megjelöli a vevő adószámának feltüntetését. Fontos azonban, hogy e feltételnek kizárólag az alábbi esetekben kell eleget tennünk - tehát fel kell tüntetnünk kiállított számlánkon a vevő adószámát:
- Ún. fordított adózású ügyleteknél, mely során az általános forgalmi adó megfizetésére a termék beszerzője, vagy a szolgáltatás igénybe vevője kötelezett. Ennek feltétele, hogy a felek belföldön nyilvántartásba vett áfa adóalanyok legyenek, tehát rendelkezzenek adószámmal (tehát hátulról a harmadik számjegy 2, 3, 4 vagy 5 legyen.
A fordított adózási forma erőteljes eszköze a fiktív adóalanyok által elkövetett visszaéléseknek - mivel az erről kiállított számla nem tartalmaz áfa-t, így tehát nincs lehetőség az áfa visszaigénylésére -, így az utóbbi időben az érintett termékértékesítések és szolgáltatások köre jelentősen kibővült. (2015-től például a munkaerő-kölcsönzés is ez alá tartozik.) - Adómentes közösségen belüli termékértékesítés során, hiszen az adómentesség egyik feltétele, hogy a vevő más tagállamban közösségi adószámmal rendelkező adóalany legyen, másik pedig, hogy a termék országhatárt való átlépése hitelt érdemlően igazolható legyen. Ezek hiányában az értékesítés adóköteles, az után a 27%-os áfa fizetendő!
- Ha a belföldi adóalanyok közti értékesítésről/szolgáltatásról kiállított számla áfa-tartalma meghaladja az 1 millió forintot. 2013. január 1-től kell a társaságoknak tételes belföldi áfa-összesítő jelentést készíteniük azon ügyleteikről, melyek áfa-tartalma eléri, vagy meghaladja a 2 millió forintot, és azt az áfa-bevallásukkal egyidőben benyújtaniuk a NAV felé. 2015-től ez az értékhatárt csökkent le 1 millió forintra. E kötelezettség mind a számla befogadóját, mind a számla kiállítóját érinti, így a beérkező adatok összepárosításával hamarabb feltárhatók az esetleges visszaélések. Tekintve, hogy a jelentéssel egyidejűleg a felek adószámáról is nyilatkozni kell, így az 1 millió forintot elérő/meghaladó áfa-tartalom esetében kötelező a vevő adószámának feltüntetése!
Minden számlára a vevő adószámát?
Természetesen nem ördögtől való, ha minden kiállított számlán szerepeltetjük vevőink adószámát. Tapasztalataink szerint a legtöbb félreértést a tételes belföldi áfa-összesítő jelentés félreértelmezése okozta. Ugyanis az Áfa törvény szerint e jelentésben az értékhatárt összesítve kell nézni az adott áfa-bevallási időszakon belül, és ha az ugyanazon partnernek kiállított számlák áfa-tartalmának összessége eléri vagy meghaladja azt - a korábbi években a 2 millió forintot, 2015-től pedig az 1 millió forintot -, akkor azt is szerepeltetni kell a nyilatkozatban. Fontos azonban megjegyeznünk, hogy ennek alkalmazása kizárólag az adólevonást gyakorló adóalanyra vonatkozik (vevő), aki a számlakibocsátó adószámával a befogadott számlák esetében rendelkezik, hiszen ez a számla kötelező tartalmi eleme.
Szintén 2015-től került bevezetésre, hogy a tételes áfa-összesítő jelentést minden kiállított számlát szerepeltetünk - függetlenül az áfa értékhatárától. Ez természetesen a vállalkozás döntése, melynek következtében az adminisztráció egyszerűsödhet. Amennyiben e lehetőséggel él a társaság, úgy viszont minden számlán szerepeltetnie kell a vevő adószámát, hiszen a jelentés kötelező eleme a vevő azonosítására alkalmas adatok megadás (név, székhely és adószám).
A téma tehát igen összetett, és komoly felelősséggel jár mind a számla kibocsátójaként, mind pedig befogadójaként. Ahhoz, hogy egy esetleges ellenőrzés során elkerülje a számlakiállítás szabálytalanságaiból adódó bírságokat, elengedhetetlen a fentiek körültekintő alkalmazása.
Amennyiben kérdése merült fel a témát illetően, kérjük, forduljon hozzánk az adotanacsadas@arkconsulting.hu e-mail címen!
Készült: 2015.03.13.