Megérkezett az Új Ptk.! Mi változott?

2014.03.21 09:00

2014. március 15-től hatályos az új Polgári Törvénykönyv, melyet 55 év után módosítottak, így szeretnénk összefoglalni a változásokat – főként az ügyvezetők felelősségét, valamint a szerződéseket érintő törvénykezések kapcsán.

Vezetői biztonság

Az elmúlt hónapokban a média a várható változásoktól volt hangos. Mi is beszámoltunk már néhány változásról, azonban még számos újítást szükséges megismernie ahhoz, hogy cégét biztonságban tudhassa.

 1.       Kötelező törzstőke emelés
E módosításról korábban már részletesen beszámoltunk, így jelen tájékoztatónkban összefoglaljuk a bekövetkező változásokat:

  • A Ptk. hatályba lépésétől kezdve korlátolt felelősségű társaság alapításakor 3 millió forint jegyzett tőkére van szükség.
  • Llegkésőbb 2016. március 15-ig a már meglévő társaságoknak is ki kell egészíteniük jegyzett tőkéjüket, amennyiben az nem éri el e minimumhatárt.

 2.       Új szerződésformák
Számos új szerződéssel gazdagodott az új Polgári Törvénykönyv, így tehát beemelésre került a franchise szerződés, a faktoring, illetve a pénzügyi lízing, illetve bevezetésre került a bizalmi vagyonkezelés intézménye is. Ennek értelmében a vagyonátruházó bizonyos időtartamra megbíz egy céget, vagy magánszemélyt vagyona kezeléséről, mellyel egyidejűleg a tulajdoni jogok is átruházásra kerülnek. Hogy mire jó ez? Ennek értelmében jogilag nincs saját vagyona az átruházónak, így felelősségre vonás esetén az nem képezi annak alapját.

3.       Szakaszos hatályba lépés
Az új törvénykönyv rendelkezéseinek megfelelően a cégek kötelesek működésüket módosítani. Erre az alábbi határidők kerültek kiszabásra:

  • 2015. március 15-ig a régi Bt-k és Kkt-k
  • 2016. március 15-ig a Kft-k

Fontos azonban, hogy egy kivételt tartalmaz a törvénykezés: amennyiben bármilyen módosítást szükséges érvényesíteni egy vállalkozás társasági szerződésében, úgy azzal egyidejűleg maradéktalanul eleget kell tenni az új Ptk. rendelkezéseinek.

 4.       Ügyvezetők, figyelem!
Az elsődleges változás, amiről beszélni kell: a felelősségi körben való drasztikus változás. Hogy miért? A változás következtében egyértelműsítették, hogy a jogi személy vezető tisztségviselője az ilyen minőségben másnak okozott kárért a jogi személlyel egyetemlegesen felel. Tehát a jogosult kárigényével nem csupán a céghez, de a vezető tisztségviselőhöz is fordulhat – így az saját vagyonával is felel.
Erre több biztosítási konstrukció került kialakításra, így nyújtva védelmet a tisztségviselők számára, illetve számos jogi eszköz is rendelkezésre áll egy esetleges

5.       Kártérítési felelősség: előreláthatóság, és információadási kötelezettség
E rendelkezés értelmében, amennyiben a cég a szerződésben álló partnerét nem informálja az esetleges elmaradások, hibák várható következményeiről, úgy az általa okozott károk nem behajthatók.

Ennek elkerülése értelmében javasoljuk, hogy minden várható körülményt járjon végig, és írásban tájékoztassa partnerét arról, hogy milyen kockázati tényezők befolyásolják az ő nem, téves, vagy késői teljesítését.

6.       Minden cég jogi személy
Így igaz, a szombaton életbe lépett változások eredményeként minden gazdasági társaság – tehát a betéti társaságok is. A jövőben tehát kizárólagosan jogi személyiségű cégek alapítását teszi lehetővé a Ptk.: Kkt., Bt., Kft., Zrt. és Nyrt. Tekintve, hogy ez idáig a betéti társaság nem minősült jogi személyiségű társaságnak, így legkésőbb 2015. március 15-től a kültag nem láthatja el a cég képviseletét. Ennek értelmében tehát a következő egy évben módosítani szükséges a társasági szerződéseket.

7.      Felszólítással nem szakítható meg az elévülés
Amennyiben cégének tartoznak, és ez az elévülés 5. évéhez közeledik, úgy egy fizetési felszólítás kiküldésével nem hosszabbítható meg követelése. Ebben az esetben – a követelés behajtásaként – behajtási pert szükséges indítania, melynek keretein belül érvényesítheti jogait.

8.      Új szabályok a házastársi öröklés intézményében
Az eddigiektől eltérően, amennyiben elhunyt a cégtulajdonos szülő, akkor nem csupán a gyermekei örökölnek egyenlő arányban, hanem az a túlélő házastársat is ugyanilyen mértékben illeti meg. Természetesen ettől eltérő lehet az öröklési folyamat, amennyiben az elhunyt cégtulajdonos életében végrendelkezett.


Mint ahogy az élesen körvonalazódik, számos ponton szükséges a vállalkozásoknak ügyvédi, adószakértői, illetve könyvelői segítséget igénybe venniük annak érdekében, hogy a hatályba lépő változások hatékonyan beemelhetők legyenek a cég életébe.  Szeretnénk segítséget nyújtani Ügyfeleinknek a változások megismerésében, a szükséges lépések megtervezésében, valamint a tervezhetőség biztosítása érdekében, így 2014. április 23-i rendezvényünk az új Ptk. vezetőkre gyakorolt adózási, jogi változásait vesszük górcső alá. A további részletekről soron következő publikációinkban nyújtunk részletes tájékoztatást!

Amennyiben bővebb információkra van szüksége, vagy kérdése merült fel, kérjük, forduljon hozzánk bizalommal az adotanacsadas@arkconsulting.hu e-mail címen!

 

Készítette: Tóth Ildikó, adótanácsadó
Készült: 2014.03.20.