Különös figyelem kánikula idején - Ezeket kell biztosítania munkavállalóinak!
2014.07.11 12:04A nyári időszak, és a tomboló kánikula komoly kihívások elé állítja a munkáltatókat, hiszen ilyenkor fokozott munkavédelmi előírások érvényesek.
A munkavédelmi törvény kimondja, hogy a munkavégzéshez megfelelő körülményeket kell biztosítaniuk a munkáltatóknak, további rendeletekben pedig meghatározzák a betartáshoz szükséges feltételeket is.
Ön tudja, milyen többletkötelezettségei vannak kánikula idején a fentiek biztosítása érdekében?
Jelen publikációnkban ezeket szedtük csokorba, így biztosítva azt, hogy elkerüljön egy esetleges munkavédelmi bírságot!
Mire kell figyelnie?
Külön rendeletek szabályozzák a munkahelyek zárt helyiségeinek, tereinek hőmérsékletével, valamint a szabadtéri munkahelyekkel kapcsolatos előírásokat, melyeket minden foglalkoztatónak szem előtt kell tartaniuk. Melyek ezek?
Munkahelyi hőmérséklet
A munkahely helyiségeiben fontos biztosítani az erős napsugárzás hatásainak kiküszöbölését (ablak, tetőablak, üvegfal).
Zárt munkahelyen a végzett munka jellegétől, és az évszaki sajátosságoktól függően álló munkánál 1 méter magasságban, ülő munkánál 0,5 méter magasságban kell a rendeletben előírt hőmérsékletet biztosítani:
- szellemi tevékenység esetén 21-24 °C
- könnyű fizikai munkavégzésnél 19-21°C
- közepesen nehéz fizikai munkavégzésnél 17-19°C
- nehéz fizikai munkavégzés esetén 15-17°C.
A törvényi előírások ún. effektív, illetve korrigált effektív hőmérsékletet határoznak meg arra az esetre, ha a fentiekben előírt hőmérsékleti értékek nem valósíthatók meg. E során a levegő nedvességtartalmát és légsebességét, valamint a hősugárzást is figyelembe véve határozzák meg a hőmérsékletet.
Pihenőidő
Amennyiben a munkahelyi klíma zárttéri munkahelyen a 24°C-os értéket meghaladja, úgy óránként legalább 5, legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell biztosítani a munkavállalóknak. Ezt az időt lehetőség szerint a munkahelyi környezethez képest hűvösebb pihenőhelyen kell biztosítani. Természetesen a munkahelyi hőmérséklet kordában tartható klímaberendezésekkel, azonban ezek hatékonyságáról a megszokottnál gyakrabban kell meggyőződni, és azok rendeltetésszerű működését ellenőriztetni.
Félóránként védőital
Ha a munkahelyi klíma és a szabadtéri munkahelyen a hőmérséklet meghaladja a 24°C-ot, a munkavállalók részére igény szerint, de legalább félóránként védőitalt kell biztosítani. A folyadékvesztést 14-16 fokos ivóvízzel tudjuk pótolni. Ez általában ásványvizet, vagy csapvizet jelent, de a folyadékveszteség pótlására hasonló hőmérsékletű ízesített, alkoholmentes italt is kínálhat a munkáltató, azonban cukortartalma az ital 4 súlyszázalékát nem haladhatja meg vagy az mesterséges édesítőszerrel ízesített.
Munkáltatónak gondoskodni kell a védőital elfogyasztásához szükséges pohárról, legalább a munkavállalók létszámát elérő mennyiségben.
Szabadban történő munkavégzés = Szigorúbb előírások
Az alkalmazottak egészségére kiemelten kell figyelni, amennyiben a szabadban dolgoznak (pl. építés-kivitelezési munka, útépítés, útburkolás, mezőgazdasági tevékenység). Ebben az esetben a pihenőidő, illetve a védőital fentiek szerinti biztosítása a munkáltató alapkötelezettsége.
A munkáltatónak elsődlegesen azt kell biztosítania, hogy minél kevesebb időt töltsenek munkavállalói a tűző napon. Ennek érdekében az alábbi munkavédelmi előírásokat kell szem előtt tartani, illetve betartani:
- ha a munkavállalók nem is érzik magukat szomjasnak, ügyeljünk arra, hogy sok vizet fogyasszanak, kb. 15-20 percenként egy pohárral
- amennyiben megoldható, a szabadtéri munkaterületet sátorral, ponyvával árnyékolni kell, valamint fontos, hogy a fém-, üveg felületről visszaverődő sugárzást a lehetőségekhez képest ki kell iktatni
- a munka megszervezésekor figyelni kell arra, hogy a tűző napon felváltva, rövid ideig tartózkodjanak a munkavállalók, illetve a csúcsidőben (11 – 15 óra között) a munka lehetőleg hűvösebb, árnyékos munkahelyen folyjon
- a munkavégzés során rendszeresen tartsanak pihenőidőt, lehetőleg a környezethez képest hűvösebb, árnyékos helyen, megfelelő ülőalkalmatossággal ellátott körülmények között töltsék ezt az időt
- ha nem veszélyezteti a biztonságos munkavégzést, akkor javasolt a hőguta ellen pl. könnyű, bő ruházat viselete, tarkót takaró fejvédő használata, hideg vizes arc stb.
Ellenőrzési gyakorlat
A nyári időszakban a munkaügyi ellenőrök kiemelt figyelmet szentelnek a meleggel kapcsolatos előírások betartásának ellenőrzésére. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal már elkezdte idei évi akciósorozatát. A korábbi évek statisztikai adatai szerint minden harmadik munkáltatónál feltárnak valamilyen hiányosságot.
Nézzünk néhány példát, melyek tipikus problémát, illetve mulasztást jelentenek:
- a kedvezőtlen klimatikus viszonyokra vonatkozó kockázatértékelés
- a munkavédelmi oktatás elmulasztása
- a védőital elfogyasztásához szükséges ivópohár hiánya
- a bejelentések körüli „trükközések”
- a nyilvántartási kötelezettségek megszegése
- a munkaidőre vonatkozó szabályok áthágása.
Amennyiben kérdései merültek fel a speciális előírások alkalmazásával kapcsolatosan, vagy bővebb információkra kíváncsi, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!
Készítette: Ujj Enikő, bérszámfejtési és munkaügyi vezető