Külföldi áfa visszaigénylése - Tévhitek, és az igazság adószakértői szemmel
2015.09.29 10:34A napokban találkoztunk olyan cikkel az interneten, melyek megtévesztő információkat tartalmaznak a külföldi áfa visszaigénylését illetően. A cikk igazán érdekes és figyelemfelkeltő, ám sajnos félrevezető lehet a külföldi áfa visszaigénylésének vonatkozásában.
Mit jelent a külföldi áfa visszaigénylés?
A külföldi áfa visszaigénylésével kapcsolatos szabályok módosultak, a korábbiaktól eltérően a magyar adóhatósághoz kell benyújtani a bevallásokat angol nyelven. Azonban ebben az esetben is adóvisszaigénylésről beszéltünk, tehát a folyamat, és a visszaigénylés feltételei továbbra is szigorúak. Az áfa-levonás joga ebben az esetben is vizsgálandó, a magyar előszűrést követően az illetékes külföldi adóhatóság is megvizsgálja a bevallásokat, és az abban szereplő tételek levonhatóságának helyességét.
Hogy mit értünk ez alatt? A napokban napvilágot látott publikációk azt sugallják, hogy a külföldre utazó, vagy átmenetileg ott dolgozó munkatársak üzemanyag üzemanyag, lakhatási, szállodai, vendéglátási, autóbérlési vagy konferencia számlájának áfa-összege automatikusan levonható, azonban ez a gyakorlatban nem állja meg a helyét. Ugyanis a levonhatóságkor minden esetben meg kell vizsgálni a hazai jogszabályokat, és az uniós irányelveket, illetve harmonizálni a magyar és külföldi jogszabályokat. Ez alapján tehát - főszabály szerint - csak a tevékenységgel szorosan összefüggő, az előírásoknak megfelelő esetekben érvényesíthető a levonási jog. Ám még ez sem egyértelműsíti azt, hogy valóban élhet a társaság a visszaigényléssel, hiszen a visszatérítendő összegeket is minimalizálták:
- az előző üzleti évre vonatkozó kérelem esetén ez ORSZÁGONKÉNT 50 euró
- az év közbeni, negyedéves kérelmek esetén ez ORSZÁGONKÉNT 400 euró.
A fentiek figyelembevételével tehát minden egyes külföldi bizonylatot tételenként fel kell dolgozni, az abban szereplő áfa-tételeket meg kell vizsgálni a levonási jog érvényesíthetősége szerint, majd ezeket országonként lebontva értékelni kell.
Ezeket természetesen kollégáink folyamatosan monitorozzák, és amennyiben a külföldi áfa visszaigénylésére jogosulttá válik a társaság, arról tájékoztatjuk Ügyfeleinket.
Most akkor levonható vagy sem?
Az előzőekben részletezetteket szeretnénk gyakorlati példákkal kézzel foghatóvá tenni, így áttekinthetőbb ennek folyamata.
Visszaigényelhető áfa keletkezése: Tipikus példái lehetnek ennek a szállítmányozó társaságok, akik külföldi útjaik során üzemanyag-számlákkal rendelkeznek. Ebben az esetben ugyanis azok áfa-tartalma elszámolható, hiszen "üres tankkal" nem tudják a tevékenységüket biztosítani, ez tehát szorosan összefügg gazdasági tevékenységük folyamatos biztosításáva. (Természetesen a fenti összeghatárokat itt is ellenőrizni kell, és amennyiben azoknak megfelelnek, akkor országonként lebontva kell bevallani, és a visszaigényléshez kapcsolódó kérelmeket benyújtani az adóhatóság felé.)
Mikor nem visszaigényelhető az áfa?
Többek között abban az esetben, mikor kollégája kiküldetésen vesz részt, és az ezzel kapcsolatos szállodai és éttermi költségek áfája nem levonható - hiszen ezek reprezentációs költségnek minősülnek, és a hatályos törvényi előírások szerint ezek nem érvényesíthetők a levonható tételek között.
Tehát a külföldi visszaigénylések legfontosabb kérdésköre: Kapcsolódik-e ténylegesen a társaság tevékenységéhez a befogadott számla tartalma, illetve annak mértéke országonként eléri-e a visszaigényelhető limitet?
Amennyiben úgy véle, cége érintett lehet, vegye fel kollégánkkal a kapcsolatot, és segítünk!
Készült: 2015.09.29.