Közeledő számviteli határidők

2013.08.23 16:26

2013. szeptember 15-éig szükséges a gépjárműadó és a helyi iparűzési adó második részletének befizetésének eleget tenni.

Az alábbiakban ebben kívánunk segítséget nyújtani Olvasóinknak!

Gépjárműadó

Törvényi előírások szerint a gépjárműadót minden gépkocsi tulajdonosnak, valamint üzembentartónak meg kell fizetnie a magánszemélyeknek, illetve cégeknek egyaránt. Az adót az illetékes települési vagy kerületi önkormányzati adóhatóság veti ki a gépkocsi teljesítménye szerint:

  • gyártási évében és az azt követő 3 naptári évben 345 Ft/kilowatt,
  • gyártási évet követő 4-7. naptári évben 300 Ft/kilowatt,
  • gyártási évet követő 8-11. naptári évben 230 Ft/kilowatt,
  • gyártási évet követő 12-15. naptári évben 185 Ft/kilowatt,
  • gyártási évet követő 16. naptári évben és az azt követő naptári években 140 Ft/kilowatt.

A gépjárműadót félévenként, két egyenlő részletben kell megfizetni adóév március 15-ig, illetve szeptember 15-ig

  • magánszemély adózó esetén a lakóhelye szerinti önkormányzatnak
  • nem magánszemély adózó esetén a székhely vagy telephely szerinti önkormányzatnak.

Fontos kiemelnünk, hogy a forgalomból való kivonás esetén az adókötelezettség a kivonás hónapjának utolsó napjáig áll fenn!

Fontos információ továbbá, hogy határidőben történő befizetés esetén a cégautó adófizetési kötelezettség csökkenthető a befizetett gépjárműadó adott negyedévre eső összegével. Határidőben történő teljesítésnek az alábbiak minősülnek:

  • utalás esetén a bankszámla terhelésének napja
  • csekkes befizetés esetén az összeg beérkezése a jogosult bankszámlájára

A fentiek figyelembe vételével javasoljuk, hogy fizetési kötelezettségének utalással tegyen eleget, így biztosítva az adóösszeg határidőn belüli teljesítését!

Helyi iparűzési adó

Iparűzési adó megfizetésére mindazon vállalkozók kötelezettek, akik az önkormányzat területén

  • állandó jellegű iparűzési tevékenységet végez (székhellyel, vagy telephellyel rendelkezik), vagy
  • ideiglenes jellegű iparűzési tevékenységet végez (nem rendelkezik az adott településen székhellyel, vagy telephellyel, de 30 napot meghaladóan, maximálisan 181 napot tevékenykedik)

Az adó mértékét a helyi önkormányzatok rendeletben határozzák meg, melynek felső határa az adóalap 2 százaléka. Az adó alapja a vállalkozás nettó árbevétel, melyet az eladott áruk beszerzési értéke, a közvetített szolgáltatások értéke, valamint az anyagköltségek csökkentették.

Fontos azonban, hogy a 2013-as törvények megváltoztatják a 2013/2014. évre vonatkozó iparűzési adó megállapítási módját. Ennek értelmében tehát az adó alapjának meghatározásakor a vállalkozás

  • 500 millió forintot meg nem haladó összegéből az e sávba jutó nettó árbevétel csökkentő összeg egésze,
  • 500 millió forintot meghaladó, de 20 milliárd forintot meg nem haladó összegéből az e sávba jutó nettó árbevétel csökkentő összeg, de legfeljebb az e sávba jutó nettó árbevétel 85%-a,
  • 20 milliárd forintot meghaladó, de 80 milliárd forintot meg nem haladó összegéből az e sávba jutó nettó árbevétel csökkentő összeg, de legfeljebb az e sávba jutó nettó árbevétel 75%-a,
  • 80 milliárd forintot meghaladó összegéből az e sávba jutó nettó árbevétel csökkentő összeg, de legfeljebb az e sávba jutó nettó árbevétel 70%-a

 vonható le.

A törvényben meghatározott időszakokra a vállalkozóknak továbbra is adóelőleget kell bejelenteniük, illetve bevallaniuk. Az adóelőleg megfizetése két egyenlő részletben történik, melyek határideje adóév március 15-e, illetve szeptember 15-e.

Méltányossági kérelem igénylése

A fenti adók megfizetésének határideje tehát 2013. szeptember 15-e. Könyvelő munkatársaink legkésőbb 2013. szeptember 2-ig tájékoztató e-mailt küldenek Ügyfeleink részére, melyben felhívják figyelmüket a fizetési kötelezettségre, annak mértékéről, valamint tájékoztatják a kötelezettség csökkentésének/törlésének/részletfizetésének lehetőségéről.

Amennyiben írásban jelzik kollégáinknak ilyen jellegű igényüket, munkatársaink azonnal elindítják a szükséges folyamatot annak érdekében, hogy terheik csökkenjenek.

  • Részletfizetés likviditási problémák esetén igényelhető. A kérelem benyújtásához évközi zárást szükséges készíteni, és benyújtani az adóhatóság felé. Fontos információ, hogy a részletfizetés kérelmezése pótlék- és illetékköteles.
    Az adóhatóság az előző év és a tárgyév évközi adatai alapján hoz döntést, és amennyiben a kérelmet nem látja indokoltnak, elutasítja azt.
  • Az előleg törlésének, vagy mérséklésének igényléséhez abban az esetben nyílik lehetőség, amennyiben az adózó éves adója nagy valószínűséggel nem éri el az előző években kalkulált összeget. E kérelmek benyújtására legkésőbb a fizetési határidőig van lehetőség. Amennyiben az éves adó mértéke mégis meghaladja az adózó által kalkulált összeget – amelyre a mérséklést kérte -, a különbözetre 20%-os mulasztási bírságot kell megfizetni! Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy az iparűzési adón kívül a többi helyi adóra törlés, vagy mérséklés nem kérvényezhető!

A fentiek alapján tehát a kérelmek elkészítése, és benyújtása időigényes, illetve határidőhöz kötött. Ezek figyelembe vételével kérjük, ez irányú kérésüket 2013. szeptember 6-ig jelezzék kollégáink felé!

Amennyiben folyószámlát, felszólítót, vagy adókivetést kaptak az illetékes önkormányzattól, kérjük, ezek másolatát e-mailben küldjék el könyvelőjüknek!

Amennyiben bővebb információkra van szüksége, vagy segítségére lehetünk a kérelmezési ügyintézésben, forduljanak hozzánk bizalommal a konyveles@arkconsulting.hu e-mail címen!

 

Készült: 2013.08.23.