Kockázatelemzési eljárás

2013.08.23 13:36

Korábbi publikációnkban már szó esett arról, hogy mi is az a KOCKERD kérdőív, mely vállalkozások számíthatnak e kérdőív kitöltésére, illetve arról is, hogy milyen következményekkel járhat a KOCKERD nem körültekintő kezelése.

Jelen tájékoztatónkat az elmúlt időszakban szerzett tapasztalataink hívták életre, melyek azt bizonyítják, hogy nagy számban zárul a folyamat fokozott adóhatósági felügyelet alá vonásával.

Néhány szóban a KOCKERD-ről

Tavaly került bevezetésre az ún. adóregisztrációs eljárás, melynek elsődleges célja az, hogy kontroll alatt tartsa azon magánszemélyeket, akik jelentős adótartozást felhalmozó társaságokban tulajdonosként, vagy képviselőként megjelentek. Ennek kiszűrésének egyik eleme az ún. kockázatelemzési eljárás, mely során az adózónak nyilatkoznia kell a vállalkozás tervezett, vagy már megkezdett tevékenységeivel kapcsolatos alapadatokról, személyi-, tárgyi- és pénzügyi feltételeiről. A fentiek értelmében nagy valószínűséggel kapnak KOCKERD kérdőívet azon vállalkozások, ahol személyi változás történt mind a tulajdonosok, mind a képviseletre jogosultak körében.

Sok esetben jelent problémát, hogy a vállalkozások nem fordítanak kellő figyelmet arra, hogy időben benyújtsák kérdőívet. A székhelyre érkező kérdőívet ugyanolyan kiemelt figyelemmel kell kezelni, mint az egyéb ellenőrzésről kapott értesítést. Ennek benyújtására az átvételt követő 20 naptári nap áll a vállalkozások rendelkezésére.

Mi történik, ha nem küldik vissza időben a kitöltött kérdőívet?

A kockázatelemzési eljárás bevezetésekor a határidő elmulasztása az adószám azonnali törlésével járt. A gyakorlati tapasztalatok alapján azonban ezt módosították, így 2013. január 1-től ez megváltozott. A nem időben történő teljesítés során az adóhatóság akár 500 ezer forint büntetést is kiróhat a vállalkozásokra. Adószám törlésre csak abban az esetben kerül sor, amennyiben a jogerős határozatban megállapított teljesítési határidőn belül sem tesznek eleget a vállalkozások a kérdőív kitöltésére, illetve annak megküldésére az adóhatóság felé.

Fontos azonban azt a tényt ismerni, hogy amennyiben erre sor kerül, akkor az érintett vállalkozás tulajdonosai, illetve képviselői a következő 5 évben nem láthatnak el vezető tisztséget.

Típushibák

A bevezetést követő másfél év alatt a leggyakoribb hibák a következők voltak a KOCKERD kitöltése során:

  • nem a jogosult személy látja el aláírásával a kérdőívet
  • meghatalmazott által kerül aláírásra a kérdőív, azonban a meghatalmazás nem kerül továbbításra
  • nem megfelelően kitöltött kérdőívek

A feltárt problémák esetén az adóhatóság hiánypótlásra szólítja fel a vállalkozások vezetőit, akiknek a kézhez vételt követően 10 munkanap áll rendelkezésükre az észrevételek megválaszolására. Amennyiben e határidőt túllépi a vállalkozás, úgy a fenti szankciókkal szükséges számolni

A kérdőív adattartalma

Az adóhatóság bizonyos esetekben helyszíni ellenőrzés keretében vizsgálja a KOCKERD adattartalmát. Ezen ellenőrzés során az adóhatóság munkatársai az alábbiakat ellenőrizhetik:

  • a társaság valóban a megadott székhelyen található-e
  • a működéshez rendelkezésre állnak-e a kérdőívben megadott tárgyi-, személyi- és pénzügyi feltételek
  • a személyi feltételek munkaügyi háttere megfelelő-e
  • a társaság valóban a kérdőívben bevallott tevékenységet/tevékenységeket végzi-e
  • adókötelezettségeinek határidőben eleget tesz-e

Amennyiben a helyszíni revízió során a bejelentett székhelyen nem elérhető a cég, az adószám felfüggesztésére kerül sor, illetve az adóhatóság a cégbíróságnál kezdeményezheti a vállalkozás, mint ismeretlen székhelyű cég megszüntetését.

Fokozott adóhatósági felügyelet

A kapott adatokat összegyűjtve, azokat egymással összefüggésben kezelve a revizorok kiértékelik. Amennyiben az elemzés eredményeként az adóhatóság úgy ítéli meg, hogy a társaság kockázatot hordoz, fokozott adóhatósági felügyelet alá vonja azt. Ilyen kockázat lehet:

  • a társaság képviselőjének korábbi gazdasági tevékenysége, vagy adózói múltja
  • a működéshez szükséges személyi-, tárgy- és pénzügyi feltételek hiányoznak, vagy nem elegendőek.

A felügyelet alá vonásról a NAV határozatot küld a vállalkozásnak, mely a felügyelet időtartamát (legfeljebb 1 év), illetve az adózó kötelezettségeit egyaránt tartalmazza. Ezek a kötelezettségek során

  • az áfa bevallás benyújtása gyakorisága változtatható
  • a vállalkozás kötelezhető az áfa bevallás alapjául szolgáló számlák másolatának benyújtására a bevallások kiegészítéseként,
  • a bevallások, nyilatkozatok ellenjegyzésére kötelezetté válnak (adótanácsadóval, adószakértővel)
  • gyakoribbá teszik az összesítő nyilatkozat (közösségen belüli gazdasági tevékenység) benyújtását

Az adóhatóság az elrendelt időtartam alatt folyamatosan figyelemmel követi a határozatban megjelölt kötelezettségek megvalósulását. Amennyiben azok nem kerülnek elvégzésre – az ismételt felszólítás ellenére sem -, az adószám törlését rendelheti el.

Ahogyan az élesen látható, igen nagy jelentősége van a KOCKERD megfelelő, körültekintő kitöltésének, valamint annak határidőben történő eljuttatásának a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé. A szankciók elkerülése érdekében javasoljuk, hogy a kérdőív kitöltését bízza könyvelőjére vagy adótanácsadójára!

Amennyiben bővebb információkra van szüksége, vagy további kérdései lennének a kockázati eljárással kapcsolatban, kérjük, forduljon hozzánk bizalommal az adotanacsadas@arkconsulting.hu e-mail címen!

 

Készült: 2013.07.19.