Kisokos a 2015. évi SZJA bevallás elkészítéséhez

2015.03.13 12:06

A személyi jövedelemadó bevallásának határideje 2015.05.20. Ennek elkészítésére több lehetőség van, kérhetjük a munkáltatón keresztül annak elkészítését, kitölthetjük mi magunk és megbízhatunk vele valaki mást. Összegyűjtöttük azokat a döntési pontokat, amelyeket az SZJA bevallás elkészítése kapcsán vizsgálni szükséges.

Az alapok biztosítása

Akár mi magunk, akár a munkáltatónk készíti el bevallásunkat, az alábbiakat mindenképpen végig kell gondolnunk, és a szükséges alátámasztó bizonylatokat be kell szereznünk:

Kérdés

Teendő

Igen

Nem

Váltott-e év közben munkahelyet?

Mindkét helyről szüksége van a munkáltatói igazolásra

Munkáltatói igazolás beszerzése (január 30-ig kellett kiadnia munkáltatójának)

Volt-e az adott évben egyéb, kiegészítő jövedelme? (pl. adóköteles társadalombiztosítási ellátás, munkáltatói költségtérítés, stb.)

Az erre vonatkozó igazolások, szerződések, és számlák beszerzése

Nincs teendő

Volt-e önálló tevékenységből származó jövedelme? (pl. ingatlan bérbeadás, ingó vagyontárgyak átruházása, stb.)

Szerződések, számlák és egyéb igazolások beszerzése

Nincs teendő

Jogosult-e adókedvezményre?

A szükséges igazolások beszerzése

Nincs teendő

Attól függetlenül, hogy önadózás keretein belül tesz eleget kötelezettségének, vagy annak kitöltését munkáltatójára bízza, a május 20-i határidőt kell szem előtt tartania. Ugyanis míg korábban a munkáltatói jövedelem adómegállapítás általi bevallás beadási határideje június 10. volt, úgy ez az idei évben egységesítésre került.

Munkáltatónak - a magánszemély által 2015. március 20-ig átadott igazolásokat figyelembe véve - 2015. április 30-ig kell megállapítania az adóalapot és az adót, melyről igazolást ad a magánszemélynek. Munkáltató ezt követően az adómegállapítást (SZJA bevallás) 2015. május 20-ig elektronikus úton továbbítja a NAV-nak.

Mikor nem kell bevallást benyújtani?

Erre a rövid válaszunk az, hogy akkor, ha nem szerzett bevételt, vagy kizárólag olyan bevételt szerzett az adóévben, melyet a hatályos törvényi előírások alapján nem kell bevallani - a teljesség igénye nélkül:

  • csak egyszerűsített foglalkoztatásból származott jövedelme, és az nem haladta meg a mentesített keretösszeget,
  • nemzetközi szerződés alapján Magyarországon mentesített jövedelem (amennyiben más bevallási kötelezettség alá eső jövedelme a magánszemélynek nem volt),
  • a 600 ezer forintot meg nem haladó ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelem (nem gazdasági tevékenység keretében történő értékesítés esetén a 200 ezer forintot meg nem haladó jövedelem)
  • azon jövedelem, mely után a kifizető kötelezett a SZJA megfizetésére
  • kamatjövedelem, melyből a kifizető az adót már levonta.

Visszaigénylés, befizetés - Hogyan?

Amennyiben fizetési kötelezettsége keletkezik az adóhatóság felé, úgy ezt a bevallással együtt rendeznie kell! Ezt megteheti

  • átutalással (10032000-06056353 "NAV Személyi jövedelemadó magánszemélyt, őstermelőt, egyéni vállalkozót, kifizetőt terhelő kötelezettség beszedési számla),
  • a NAV ügyfélszolgálatain történő befizetéssel, vagy bankkártyás fizetéssel, vagy
  • befizetheti az összeget csekken is.


Átutalás esetén a közlemény rovatba a magánszemély adóazonosító jelét fel kell tüntetni! Amennyiben ez elmarad, úgy az adóhatóság az utalást nem tudja beazonosítani.

Tapasztalataink szerint kevesen ismerik azt a lehetőséget, miszerint a vállalkozási tevékenységet nem folytató és ÁFA fizetésre nem kötelezett adózóknak lehetőségük van a 150 ezer forintot meg nem haladó szja-fizetési kötelezettségüket pótlékmentesen, egyenlő részletekben megfizetniük - legfeljebb 6 hónapon át. E nyilatkozatot a határidőig, tehát 2015. május 20-ig kell megtenniük, és az első részletet e határidőig teljesíteniük. (Amennyiben e feltételeknek nem felel meg, úgy kérelmezheti az adózó a részletfizetést, vagy fizetési halasztást - papír alapon, vagy elektronikusan.)

Ha az adózó visszatérítésre jogosult az adóbevallás alapján, akkor ennek kifizetése a bevallás beérkezésétől számított 30 napon belül várható, de legkorábban március 1-től fizeti vissza az adóhatóság - hibátlan SZJA bevallás benyújtása esetén. Ezt a NAV postai úton, vagy bankszámlára utalással fizeti vissza.

Mi a teendő, ha a bevallás hibás?

Ekkor három eshetőséggel kell számolni: javítás, helyesbítés, önellenőrzés. De mikor, melyiket kell alkalmazni? Ha az elektronikus úton benyújtott bevallás még nem lett feldolgozva, akkor a javítandó bevallás kódjának feltüntetésével kell a teljes bevallást ismét kitölteni, és újra beküldeni. A másik két esettel akkor lehet élni, ha a benyújtott bevallást már feldolgozta az adóhivatal.

Önellenőrizni akkor kell, ha a módosítás következtében az adóalap, illetve az adó összege az eredeti bevallásban feltüntetett adóalaphoz, illetve adóhoz képest változik.

Mint ahogy azt látjuk, számos "döntési ponton" kell végigmenni: "Vajon be kell vallanom az adott tételt, vagy sem?" Ezek helyes megítéléséhez pedig a hatályos törvényi előírásokat kell figyelembe venni, és azokat jogszerűen alkalmazni! Ebből kifolyólag pedig célszerűnek látjuk, ha szakértő segítséget kér, így maradéktalanul teljesítve kötelezettségét!

Amennyiben segítségére lehetünk bevallása kitöltésében, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!


Készítette: Ujj Enikő, bérszámfejtési- és munkaügyi vezető
Készült: 2015.03.13.