Készpénzfizetés korlátozása

2013.01.14 16:38

A feketegazdaság visszaszorítására több változás is bevezetésre került 2012-ben. Ennek további erősítését, valamint a készpénzfizetési arány csökkentését biztosítandó új szabályként a készpénzfizetés korlátozása kerül bevezetésre 2013. január 1-től.

Ezzel a biztonságos, nyomon követhető, bankszámlán keresztüli utalásokat szeretnék elősegíteni.

A törvény bevezetése tulajdonképpen új kötelezettséget is jelent: fokozott körültekintéssel szükséges eljárni az egymás közötti kifizetések során.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

A módosítások eredményeként még körültekintőbben szükséges eljárniuk a pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózóknak:

  • belföldi jogi személyek,
  • jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok,
  • áfa-fizetésre kötelezett magánszemélyek,
  • egyéni vállalkozók.

A korlátozás ugyanis ezen adózók egymás közötti készpénzkifizetéseire vonatkozik.

A korlátozás alapján a pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózók ugyanazon szerződés alapján, ugyanazon partnerüknek termékértékesítés, vagy igénybe vett szolgáltatásnyújtás ellenértékeként készpénzben legfeljebb havi 1,5 millió forintos értékhatárig teljesíthetnek. 1,5 millió Ft összeg fölötti teljesítés kizárólag bankszámlán keresztül történő tranzakcióval teljesíthető.

Mely esetekben nem alkalmazandó az eljárás?

A korlátozás tehát csupán a termékértékesítés, illetve a szolgáltatásnyújtás ellenértékére vonatkozik. Természetesen a különböző banki műveletek igénybe vételét (pl. készpénzfelvétel) nem akadályozza.

Ahogyan a fentiekből is kiderül a korlátozás érvényes az egy hónapon belüli, ugyanazon partnerrel, ugyanazon szerződés alapján történő tranzakciók esetében. Amennyiben tehát a felek több szerződéses viszonyban állnak egymással, úgy ezek teljesítésekor minden szerződés tekintetében kimeríthető a havi készpénzfizetési korlát.

Mi a teendő folyamatos teljesítésű ügyletek esetén?

Ebben az esetben is az ugyanazon naptári hónapon belüli teljesítés veendő alapul: tehát ugyanazon szerződés alapján, ugyanazon partnernek, a havi maximális 1,5 millió forintos készpénzfizetés akadálytalanul teljesíthető.

Milyen szankciókat von maga után?

A készpénzfizetés korlátozásának rendben történő betartását az adóhatóság felügyeli, illetve ellenőrzi. A jogszabályok megsértése esetén – hasonlóan a többi kötelezettség elmulasztásához – szigorú bírság kiszabására kell számítani. A korlátozás figyelmen kívül hagyásával, a jogellenesen készpénzben teljesített, illetve elfogadott készpénzszolgáltatás 20 százalékának megfelelő mértékű mulasztási bírság róható ki, mely külön mérlegelés nélkül történik megállapításra. A szabálysértés feltárásával mindkét szerződő félnek vállalnia kell a következményeket: a fenti mértékű mulasztási bírság befizetését az adóhatóság felé. Így tehát a kockázat magas: a készpénzkifizetés összegének 40 százaléka.

Jövőre körültekintően szükséges eljárni egy-egy eljárási folyamatban: a szerződéses viszonyokat szükséges felülvizsgálni, valamint a havi készpénzforgalom alakulására fokozottan szükséges ügyelni.

 

Amennyiben bővebb információra lenne szüksége, forduljon kollégáinkhoz bizalommal!