Ismételt változás az online pénztárgép gyakorlatában

2014.04.11 09:15

Az online pénztárgép elindulása nem volt zökkenőmentes.  Az első használat során sok kérdés vetődött fel a gyakorlati használatról. A legtöbb kérdés talán annak kapcsán vetődik fel: mit kell rögzíteni és mit nem a pénztárgépben?

A napokban megjelent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közleménye, de maradtak nyitott kérdések a gyakorlati kapcsán.

Kiknek kötelező az online pénztárgép használata?

Ez egy igen összetett kérdés, melynek megítélésére több tényezőt szükséges megvizsgálni. Általánosságban azonban kijelenthető, hogy a végzett tevékenység jellegétől függő az, hogy ki kötelezett, és ki nem a pénztárgép használatára. A törvényi előírások ugyanis ezt a folytatott tevékenység TEÁOR számához kötik. (A részletes listát itt tekintheti meg.)

FIGYELEM! Fontos változás a számla kiállítása során

Alapszabály szerint minden termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról nyugtát kell kiállítani: az áfa alanyának számlakibocsátási kötelezettségének, valamint az áfa alá nem tartozó adóalanynak nyugtaadási kötelezettségének kell maradéktalanul eleget tennie.

Fontos, hogy az Áfa törvény értelmében egy ügyletről egyféle bizonylat – tehát vagy számla, vagy annak mentesülése esetén nyugta – állítható ki. Ennek értelmében a törvényi előírások szerint az ügyletről a számla és nyugta egyidejűleg történő kibocsátása nem merül fel. Amennyiben Öntől az értékesítést, vagy szolgáltatást nyújtást követően számlát kérnek, akkor azt a pénztárgépben nem kell szerepeltetnie, hiszen a Nemzeti Gazdasági Minisztérium által kiadott rendelet nem tartalmaz arra vonatkozó előírást, hogy a számlával kísért értékesítést a pénztárgépben rögzíteni kell.

A NAV közleményében kitért arra, hogy az eddigi joggyakorlatot továbbra is sokan alkalmazzák: a számlával bizonylatolt értékesítésből származó összegeket is szerepeltetik a pénztárgépben.  Erre tipikus példa a közértekben vásárolt termékekről kiállított áfás számla. (Elsőként a pénztárgépbe beütik a termékek árát, és a nyugta alapján kitöltik a számlát, melynek másolati példányához a nyugtát hozzátűzi.)

Van-e bármilyen következménye, ha Ön ezt a gyakorlatot alkalmazza?

Nincs oka aggodalomra! A hivatalos tájékoztatás szerint ugyanis egy esetleges ellenőrzés során – kizárólag e joggyakorlat miatt – nem alkalmaz szankciót. Fontos azonban felhívni a figyelmet arra, hogy minden esetben tegyen eleget bizonylatolási kötelezettségének, ugyanis ennek hiányában komoly mulasztási bírságra számíthat!

Tavaszi ellenőrzéssorozat

Az akciósorozat során az adóhatóság a következő területekre fordítanak kiemelt figyelmet:

  • vendéglátó szolgáltatók
  • ruhatisztító és vasalási szolgáltatások
  • gumikereskedés és a hozzájuk kapcsolt szervizhálózatok
  • személyszállítási tevékenységet folytatók
  • dísznövény – és virágkereskedők
  • szépészeti szolgáltatók
  • interneten kereskedők

Kérjük, fokozottan figyeljen kötelezettségeire mivel a szabályok megszegése akár egymillió forintos bírságot, valamint több évet érintő adóellenőrzést is jelenthet a mulasztóknak.

Amennyiben kérdése merült fel az online pénztárgépek körüli gyakorlati alkalmazásban, forduljon hozzánk bizalommal a konyveles@arkconsulting.hu e-mail címen!

 

Készítette: Tóth Ildikó, adótanácsadó
Készült: 2014.04.11