Így változik a cafeteria jövőre!

2014.11.28 11:54

Ahogyan arról mi is beszámoltunk, komoly változásokat terveztek a béren kívüli juttatási rendszer jövő évi alkalmazásában. Az október végi törvényjavaslat szerint a legtöbbet alkalmazott cafeteria-elemek egyes meghatározott juttatások közé kerültek volna besorolásra, mely eredményeképp a jelenlegi 35,7% helyett 51,17% adóterhet rótt volna a munkáltatókra.

Bizony, csak "volna", hiszen a törvénytervezet jelentős módosítások után került elfogadásra a múlt hét folyamán.

Mire számíthatunk 2015-ben?

Az elfogadott törvényjavaslat ugyanis a juttatások egyedi korlátain, illetve mértékein nem módosított, a komoly változás az éves szinten nyújtható összegekben fedezhető fel. Ugyanis míg az idei évben évi 500 ezer forintig nyújthattak a munkáltatók támogatást munkavállalóiknak, addig 2015-től ez az összeg lecsökkent 200 ezer forintra.

Ezen összegig a béren kívüli juttatások eddig megszokott közterhei nem változnak - tehát a korábbi szabályozás marad érvényben. Mit jelent ez? A juttatás értékének 1,19-szerese után 16% szja-t és 14% eho-t, összesen tehát 35,7% közteher megfizetése mellett nyújthat a munkáltató juttatást munkavállalójának.

Fontos azonban, hogy a kizárólag SZÉP kártyára utalt támogatás esetén a keretösszeg jövőre sem változik, tehát 450 ezer forint nyújtható e cafeteria-elem esetén. Ez alapján tehát megállapíthatjuk, hogy a módosítások a SZÉP kártya térnyerését igyekeznek továbberősíteni, valamint az adómentesen nyújtható lakáscélú támogatás irányába terelheti a munkáltatókat.

Továbbá ki kell emelnünk azt a változást, miszerint bevezetésre kerül az ún. rekreációs keretösszeg fogalma, melynek értelmében a SZÉP kártya és az azon kívüli béren kívüli juttatások együttes összege nem haladhatja meg az évi 450 ezer forintot - beleértve a munkavállalóra tekintettel más magánszemélynek biztosított béren kívüli juttatást is. Ez alapján tehát a két féle juttatási forma az alábbiak szerint kombinálható - az idei évben megszokott, 35,7%-os adóteher mellett:

  • SZÉP kártyára történő utalás évi 250 ezer forint értékben, valamint
  • SZÉP kártyán kívüli béren kívüli juttatás évi 200 ezer forint értékben.

Mi vár ránk, ha túllépjük a kedvezményes értékhatárt?

Ahogyan az idei évben is, a keretösszeget túllépő juttatási összeg egyes meghatározott juttatásnak minősül, tehát az után 51,17% közterhet kell megfizetnie a munkáltatónak (a juttatás értékének 1,19-szerese után 16% szja-t és 27% eho-t).

Fontos szem előtt tartani azt, hogy továbbra is számolni kell azzal, hogyha a munkavállaló munkaviszonya év közben megszűnik, és az igénybe vett béren kívüli juttatások együttes értéke meghaladja a keretösszeg (200 ezer/450 ezer forint) időarányos részét, akkor az a feletti rész után 51,17%-os közterhet kell megfizetnie a munkáltatónak a megszűnés hónapjának kötelezettségeként. (Ez az arányosítás a hatályos szabályok szerint halálesetben nem érvényesül!)

A korábban benyújtott tervekhez képest jelentős többletterheket nem ró a társaságokra a jövő évi cafeteria változás - egy jól kialakított béren kívüli juttatási rendszerrel továbbra is hatékonyan nyújthatók ezen elemek. (A tervezéshez az alábbi táblázatban áttekintheti az egyes elemek keretösszegeit!)

 Azonban nem szabad elmenni a tény mellett, hogy előfordulhatnak olyan vállalkozások, akik a korábbi módosítási javaslatok alapján döntöttek a jövő évi cafeteria-tervekről, így előfordulhat, hogy csökkentett összegben került meghatározásra, vagy éppen teljesen kivezetésre került.

Amennyiben segítségre van szüksége a tervezésben, vagy kérdése merült fel, kérjük, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!


Készítette: Ujj Enikő, bérszámfejtési és munkaügyi vezető
Készült: 2014.11.28.