Hogyan alkalmazható a behajtási költségátalány?
2014.05.23 09:49Fontosnak tartjuk, hogy a hivatalosan kiadott közleményeket házon belül értelmezzük kollégáinkkal és Ügyfeleinket is tájékoztassuk azokról a változásokról, amelyek Őket is érinthetik.
Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a 2013. július 1-től érvényben lévő behajtási költségátalányról – a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium tájékoztatója alapján.
A költségátalányról
Késedelmes fizetés során a jogosult legalább 40 eurónak megfelelő költségátalányt érvényesíthet partnerével szemben költségei fedezésére –függetlenül a nyitott számla összegétől. Ezzel a lehetőséggel a 2013. július 1-jén, és az azt követően megkötött, vagy módosított szerződések esetében élhetnek.
Az új Ptk. rendelkezései szerint a 40 eurós költségátalány pénzneme a főtartozás pénzneméhez igazodik. Tehát Forintos számla esetén 40 eurónak megfelelő forintban keletkezik a költségátalány összege is, eurós számla esetében pedig euróban. Az átszámítása a késedelmi kamatfizetési kötelezettség kezdőnapján érvényes MNB árfolyam szerint történik.
Fontos kiemelni, hogy a költségátalány alkalmazásakor nincs szükség fizetési felszólításra sem! Hiszen abban a pillanatban, hogy a kötelezett késedelembe esett, a 40 eurónak megfelelő átalány azonnal megilleti a számla kibocsátóját attól függetlenül, hogy a behajtással kapcsolatban bármilyen többletköltsége keletkezett volna.
Minden számlára érvényesíthető?
A rendelkezés szerint a költségátalány késedelmenként, és nem számlánként követelhető – a késedelmi kamat összegén felül. Mit is jelent ez? Amennyiben Ön és partnere között fennálló szerződésben részletfizetés szerepel, úgy annyi részlet után érvényesítheti ezen átalányt, ahány részlettel üzletfele késedelembe esett.
Hogy rendelkezik a behajtási költségátalányról a Ptk?
A 2014. március 15-én hatályba lépett új Ptk. sorai között az alábbi rendelkezések találhatók a 40 eurós átalányról:
- SEMMIS a behajtási költségátalány KORLÁTOZÁSA, illetve KIZÁRÁSA, azonban a felek ettől eltérően, felfelé érvényesen eltérhetnek.
- Amennyiben a hitelező behajtással kapcsolatos kiadásai a 40 eurót meghaladják, akkor az kártérítés, vagy perköltség címén követelhető.
- A behajtási költségátalány BELETARTOZIK A KÁRTÉRÍTÉS ÖSSZEGÉBE, azonban nem mentesít a késedelem egyéb jogkövetkezményei alól, abban nem vehető figyelembe (pl. késedelmi kamat, kötbér, stb.).
Példa a behajtási költségátalány számolására
Az Ön által kibocsátott számla fizetési határideje 2014.05.15-én lejárt. Amennyiben a határidőre nem történt meg a kiegyenlítés, úgy Ön 2014.05.16-tól kezdődően, fizetési felszólítás nélkül érvényesítheti partnere irányában a behajtási költségátalány 40 eurónak megfelelő összegét. Május 16-án a hivatalos, MNB által közzétett euro-árfolyam 305,31 Ft volt, így tehát költségátalányként Önt 12 212 forint illeti meg, amennyiben érvényesítené jogát. Természetesen ennek alkalmazása nem kötelező, hiszen nincs arra vonatkozó jogszabály, hogy hitelezőként ezt KÖTELEZŐ LENNE ÉRVÉNYESÍTENIE.
A behajtási költségátalány számviteli kérdései
A költségátalány nem minősül sem termékértékesítésnek, sem szolgáltatásnyújtásnak, így az áfa törvény alapján az nem képez adóalapot. Ennek értelmében tehát e követelésről nem kell számlát kiállítani.
Felmerül a kérdés, hogy: „Hogyan kell elszámolni a költségátalányt?” A kötelezett könyvelésében ez egyéb ráfordításként jelenik meg, a hitelező könyvelésében pedig az egyéb bevételek között kell szerepeltetni az így beérkező összegeket.
A társasági adót is befolyásolja a behajtási költségátalány elszámolása, ugyanis
- adósként ez, az egyéb ráfordításként elszámolt tételt a vállalkozás érdekében felmerült költségként érvényesíthető.
- a jogosultnak a megfizetett és elszámolt egyéb bevételek szerint kell megfizetnie a tao-t.
A 2013. július 1-én életbe lépett változások tehát jelentős változást hoztak, melyek a kkv-szektor fizetőképességét jelentősen megingathatják.
Amennyiben bővebb információkra van szüksége a behajtási költségátalányt illetően, forduljon hozzánk bizalommal az adotanacsadas@arkconsulting.hu e-mail címen!
Készítette: Tóth Ildikó, adótanácsadó
Készült: 2014.05.23.