Ezekre figyeljen kismama foglalkoztatásakor!

2014.10.31 11:46

Mi is sokszor foglalkoztunk a kismamák foglalkoztatásával, azonban e kérdéskör kapcsán folyamatosan újabb és újabb megkereséseket kapunk. Így ismét leporoljuk a témát, és ezúttal azzal foglalkozunk, hogy munkáltatóként milyen szabályokat kell szem előtt tartani a várandósság ideje alatt.

"Fő az egészség!"

Ez az örökérvényű közmondás a várandós hölgyek alkalmazásakor is kiemelten kezelendő! Az utóbbi időszakban egyre inkább az a tendencia figyelhető meg, hogy a kismamák a szülés előtt hosszabb ideig - akár a 8. hónapig is - dolgoznak. Ezen időszak azonban nagy odafigyelést igényel, hiszen szigorú szabályokat kell szem előtt tartaniuk a munkáltatóknak, melyek nem csupán a felmondási tilalomra, hanem a speciális munkakörülmények biztosítására is vonatkoznak. Tapasztalataink szerint ezek azok a pontok, melyeket fontos kihangsúlyoznunk, hiszen ezekről nem esik sok szó a mindennapokban.

Figyelembe kell venni ugyanis azt, hogy már nem minden feladatot végezhetnek el úgy a kismamák, mint korábban. Amennyiben a korábbi munkakörüket nem láthatják el, úgy a munkáltatók kötelessége, hogy olyan munkakört ajánljon fel a kismama számára, mely az egészségi állapotának megfelelő.

A kismamáknak a várandóság megállapításától a gyermek 3 éves koráig

  • egyenlőtlen munkaidő-beosztást megállapítani csak a hozzájárulásával lehet,
  • a heti pihenőnapokat egyenlőtlenül beosztani nem lehet,
  • rendkívüli munkát, éjszakai munkát és készenlétet elrendelni nem lehet.

Továbbá a várandós nő a beleegyezése nélkül nem kötelezhető más helyiségben történő munkavégzésre.

A lehetőségek

Fontos az, hogy mely munkákat végezheti a kismama, és melyeket nem, minden esetben az orvosi megállapításokon alapszik. Hiszen az nyilvánvaló, hogy a kismamának tartózkodnia kell az emeléstől, vagy a mérgező anyagok használatától, de előfordulhat, hogy az egyes személyes esetekben az orvos a szabadtéri munkavégzést is megtiltja. Így tehát a munkaszerződés módosításának alapja a hivatalos orvosi szakvélemény.

De nézzük, milyen szempontokat kell figyelembe venni a változtatás során!?

A legegyszerűbb a feladat akkor, amikor is a munkáltató tud biztosítani olyan feladatkört a kismama számára, ahol hatékonyan végezheti munkáját. Ebben az esetben arra szükséges odafigyelni, hogy a hatályos jogszabályok szerint a munkakör módosítással a kapott alapbér nem lehet kevesebb, mint a munkaszerződés szerinti alapbér. Ez tehát változás a korábbiakhoz képest, hiszen az Új Mt. hatálybalépése előtt az új díjazás nem mehetett az átlagkereset alá. Ezek értelmében tehát számolni lehet azzal, hogy a munkakör módosítása során esetlegesen csökkenhet a kismama fizetése. Miben nyilvánulhat ez meg? Amennyiben például a kismama olyan munkakörben dolgozott, ahol jogosult volt műszakpótlékra, de az orvos utasításai szerint ez nem tartható, mert az Ő és magzata szempontjából javasolja a rendes munkaidőben történő munkavégzést, úgy a műszakpótlékoktól elesik.

A munkakör változásról munkaszerződés módosítást kell készíteni!

Itt felmerülhet a kérdés: A kismamának minden esetben el kell fogadnia a felajánlott munkakört? Ebben az esetben valójában azt a kérdést kell megvizsgálni, hogy: "Minden esetben jár az alapbér a kismamának?" NEM! Hiszen amennyiben a munkáltató - átszervezéssel ugyan -, de ki tud alakítani olyan feladatkört, melyet a kismama gond nélkül elvégezhet, és azt a munkavállaló visszautasítja (alapos ok nélkül), akkor az alapbérre sem jogosult.

Mi történik abban az esetben, ha a munkáltató által felajánlott munkakört a várandós munkavállaló nem fogadja el? Ha a munkavállaló alapos okkal nem fogadja el a felajánlott munkakört (pl. végzettség hiánya), a munkavégzés alól fel kell menteni, erre az időszakra az alapbér illeti meg.

Abban az esetben, ha a munkáltató semmilyen módon nem tud biztonságos, az orvosi szakvéleménynek megfelelő munkakört kialakítani a kismama részére, úgy fel kell menteni a munkavégzés alól, és az alapbért meg kell fizetni a számára. Amennyiben a felmentés ideje alatt mégis talál megoldást a munkáltató a munkavégzésre, akkor a kismamának - a munkaszerződés módosításával - vissza kell állnia a munkába!

A várandós munkavállalónak kötelező részt venni bizonyos orvosi vizsgálatokon ("divat" vizsgálat nem számít kötelezőnek!, pl. 4D). Erre az időtartamra a munkavállaló mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alól, melyre távolléti díj illeti meg.

Amennyiben kérdései merültek fel a szabályszerű foglalkoztatással kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen, vagy a 06 1 / 322 4260 telefonszámon!

Készítette: Ujj Enikő, bérszámfejtési és munkaügyi vezető
Készült: 2014.10.31.