Ételallergia? Tudta, hogy bizonyos betegségtípusok után SZJA kedvezményre jogosult?
2014.06.13 11:49Tapasztalataink szerint kevesen tudnak a személyi kedvezmény lehetőségéről, holott a személyi kedvezmény a levonandó SZJA előleget csökkenti.
Mi is ez a lehetőség, és hogyan igényelhető? Jelen publikációnkban e kérdéskört járjuk körbe.
Mi az a személyi kedvezmény?
Az adókedvezményt a SZJA törvény szerint a súlyos fogyatékos magánszemélynek minősülő személy érvényesítheti az összevont adóalap adójából. A kedvezmény mértéke az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5%-ának megfelelő összeg, ez 2014-ben havi 5 075 forintot jelent.
E kedvezményt a munkáltatótól kell kérnie az arra jogosult magánszemélynek – az alábbiak szerint:
- az erről szóló orvosi igazolás alapján, VAGY
- rokkantsági járadékban részesülő személy esetében a járadék alapján.
Amennyiben a magánszemély állapota végleges, és erről az igazolást korábban már megkapta, nem kell új igazolást kérni minden év elején, kivétel ez alól, akinek II. típusú diabeteses betegsége van.
Ezek alapján szükséges kitölteni az adóelőleg-nyilatkozatot, melyhez a fenti dokumentumokat nem kell csatolni, azonban 5 évig meg kell őrizni, hiszen egy esetleges vizsgálódás során a jogosultság ez alapján támasztható alá.
Ki veheti igénybe a személyi kedvezményt?
Az adózás szempontjából súlyosan fogyatékosnak kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) Kormányrendeletben felsorolt betegségek valamelyikében szenved, vagy aki rokkantsági járadékban részesül.
Melyek lehetnek ezek a betegségek – a teljesség igénye nélkül?
- hallásvesztés,
- látássérülés,
- mozgássérülés,
- végtag hiány,
- daganatos betegség,
- cukorbetegség,
- lisztérzékenység,
- tejfehérje, laktóz-intolerancia.
Fontos szem előtt tartani, hogy ezt kizárólag a „beteg” munkavállaló veheti igénybe, tehát például fogyatékos gyermek után a szülő nem érvényesítheti a személyi kedvezményt.
Jogosult lenne a kedvezményre, de eddig nem érvényesítette?
Mint ahogy azt publikációnk elején is írtuk, a legtöbb esetben nem ismerik a magánszemélyek e lehetőséget, így évekkel később derül fény arra, hogy bizony az elmúlt években elvesztették e lehetőséget.
Ne csüggedjen, ha Ön is elmulasztotta a nyilatkozattételt! Ugyanis e kedvezmény visszamenőleg 5 évre érvényesíthető!
A személyi kedvezmény érvényesítésének jövedelemkorlátja nincs!
Év |
Személyi kedvezmény havi összege (Ft) |
2008 |
3 450 |
2009 |
3 575 |
2010 |
3 675 |
2011 |
3 900 |
2012 |
4 650 |
Publikációnk végén fontosnak tartjuk kiemelni azt, hogy a személyi kedvezmény NEM támogatás, vagy segély, hanem a megszerzett jövedelmet terhelő adó csökkenthető ennek igénybevételével. Az a személy tehát, aki nem rendelkezik jövedelemmel, vagy kizárólag adómentes jövedelemmel rendelkezik, az nem jogosult a személyi kedvezmény igénybevételére.
Amennyiben bővebb kérdései lennének a kedvezménnyel kapcsolatban, vagy utólagosan érvényesítené jogosultságát, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!
Készítette: Ujj Enikő, bérszámfejtési és munkaügyi vezető