EKAER: A próbaüzemnek szombat éjfélkor vége...
2015.03.02 11:50Az elmúlt szűk három hónapban feje tetejére állt a világ a termelő és gyártó cégek, a fuvarozók és egyéb, kockázatos termékekkel foglalkozók számára. Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer bevezetése ugyanis olyan gyakorlati kérdéseket vet fel, melyek megválaszolása bizony még finomhangolásokat igényelnek. Az átállások, a folyamatos rendszerfrissítések miatt a NAV március 1-ig adott határidőt az élesítésre - azonban a jogi szabályozás még az utolsó ütemben is változott. Ahhoz, hogy kötelezettségét felelősséggel tudja ellátni, fontos ezek ismerete. 2015. március 4-én még több információt megtudhat rendezvényünkön az aktuális változásokról, az EKAER ellenőrzésének hátteréről, és a háttérben meghúzódó látens veszélyekről!
Az alapok - Ki kötelezett?
Január idusáig jogértelmezési problémákkal találták szembe magukat egyes társaságok, mondván, hogy a törvény megfogalmazása nem volt teljesen egyértelmű. Az alapeset érthető: útdíjköteles (3,5 tonna feletti) gépjárművel végzett termékfuvarozás esetén keletkezik bejelentési kötelezettség. Viszont a "HA" feltételek már komoly kérdéseket vetettek fel: ha a két feltétel együttesen teljesül, akkor nem kell bejelentést tenni, vagy ha már az egyik igaz a társaságra, akkor mentesül e kötelezettség alól? A választ megérkezett, így tehát bejelentésre kötelezett a vállalkozás, akkor, ha a 3,5 tonna feletti gépjárművel fuvarozott termék
- össztömege meghaladja a 2,5 tonnát, VAGY
- nettó értéke meghaladja az 5 millió forintot (a 2015. február 27-én a Magyar Közlönyben megjelent miniszteri rendelet szerint).
Ugyanez az értelmezés vonatkozik azon kockázati termékek esetén, melyek nem útdíjköteles gépjárművel kerülnek fuvarozásra az alábbiak szerint:
Tulajdonság | Kockázatos élelmiszer | Egyéb kockázatos termék |
össztömeg | meghaladja a 200 kilogrammot, VAGY | meghaladja a 400 kilogrammot, VAGY |
nettó érték | meghaladja a 250 ezer forintot | meghaladja az 1 millió forintot |
Mikor kötelezett?
A fentiek szem előtt tartása mellett fontos szemügyre venni, hogy mely esetekben kell az EKAER-rel számolnia. Ehhez az alábbi kérdéseket kell mérlegelnie:
- Magyarországon belül, vagy Magyarországról az Európai Unióba fuvaroz termékeket? Igen? Akkor Ön feladóként kötelezett az EKAER vezetésre!
- Európai Unióból fuvaroztat terméket hazánkba? Igen? Akkor Ön címzettként kötelezett a rendszer vezetésére!
Mikor kell kockázati biztosítékkal számolni?
Amennyiben kockázatos élelmiszer, vagy egyéb kockázatos termék érintett a fuvarozásban, úgy kockázati biztosítékot kell biztosítani. A biztosíték mértéke jelentős, hiszen az érintett termékek adó nélküli értékének 15%-át kell biztosítani a szállításhoz kapcsolódó 60 napos periódusban.
Az összeget az eredeti előírások szerint március 1-től kell elhelyezni, azonban ezt is érintették a változások, melyek értelmében március 11-től élesedik a rendszer e pontja. Ennek egyik oka lehet az is, hogy a meghatározott mentességi feltételek valamelyikét február 28-ig így még van lehetőség biztosítani. Melyek ezek?
- minősített adózói adatbázisban szerepel a társaság (legalább 3 éves működés esetén, ha az adózónak nem volt adóhiánya, illetve adó-végrehajtási ügye)
- köztartozásmentes adózói adatbázisban szerepel a vállalkozás (legalább 2 éve működik, és a bejelentéskor nincs adószám felfüggesztési eljárás alatt).
A RENDSZER MÁRCIUS 1-TŐL ÉLES!
Mit jelent ez? A kötelezettség január 1-től él, a revizorok már az elmúlt 2 hónapban is vizsgálódtak, azonban csak figyelmeztettek az észlelt hiánytalanságokkal kapcsolatosan, azonban nem szankcionáltak. Ez az, ami változik! Hogy milyen szankciókra számíthat, ha nem tartja be az előírásokat?
- hatósági zár
- lefoglalás
- 40%-os mulasztási bírság
- a kockázati biztosíték elvesztése...
És a sort még hosszasan folytathatnánk. A rendszer életbelépésének valódi okait, ok-okozati összefüggéseit, illetve az ellenőrzések hátterét március 4-i workshopunkon bővebben megismerheti! Várjuk jelentkezését!
Készítette: Tóth Ildikó, adótanácsadó
Készült: 2015.02.27.