Diákmunka alkalmazása iskolaszövetkezeten keresztül

2014.07.11 12:02

Korábbi publikációnkban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, melyek szem előtt tartása elengedhetetlen a diákmunkaerő biztonságos, szabályszerű foglalkoztatásakor.

A publikációnk megjelenése óta számos megkeresés érkezett hozzánk: Hogyan alkalmazható a diákmunkaerő iskolaszövetkezeten keresztül? Milyen egyediségeket kell szem előtt tartani e során?

Az alapok

Általános tapasztalat manapság, hogy a vállalkozások előnyben részesítik a fiatal munkaerő azon részét, akiknek a háta mögött már van némi munkatapasztalat. A diákmunka legközkedveltebb formája az iskolaszövetkezet tagjaként történő foglalkoztatás. Ennek oka lehet az, hogy a diákok számára az iskolaszövetkezetek szerteágazó kínálattal rendelkeznek, valamint nagyobb biztonságot nyújtanak – a már kialakult partnerkapcsolataikkal.

A foglalkoztatás mérföldkövei

Az iskolaszövetkezetben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folyatató tanuló, hallgató foglalkoztatható – az iskolaszövetkezeti regisztrációt követően.

Hogyan rendelkezik erről a törvényi rendelet? Tanulmányokat folytató tanulónak, hallgatónak az a személy minősül, aki

  • a nevelési-oktatási intézménnyel tanulói jogviszonyban áll,
  • a törvényben meghatározott felsőoktatási intézménnyel hallgatói jogviszonyban áll (aktív),
  • a fenti jogviszonyok megszűnését követően diákigazolványra jogosult (annak lejártáig).

Az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, hallgató tagja akkor sem minősül biztosítottnak, ha a szövetkezet tevékenységében munkaviszony, vállalkozási vagy megbízási jogviszony keretében személyesen közreműködik.

A fentiek teljesülése esetén tehát a diák béréből kizárólag a 16%-os személyi jövedelemadó kerül levonásra, melyet az iskolaszövetkezetnek kell levonnia, viszont bevallani a diáknak kell a következő év május 20-ig.

Függetlenül attól, hogy az iskolaszövetkezet személyesen közreműködő tagja a határozott idejű munkaviszony alatt nem minősül biztosítottnak, az iskolaszövetkezeteknek bejelentési kötelezettsége van az adóhatóság felé (’T1044D). A bejelentő lap tartalmazza:

  • iskolaszövetkezet neve, adószáma,
  • a munkavállaló iskolaszövetkezeti tag neve, adóazonosító jele, TAJ száma, diákigazolvány azonosító száma.

Fontos kiemelnünk, hogy 2013. augusztus 29-től, ha a diák hallgatói jogviszonya szünetel, és iskolaszövetkezeten keresztül végez munkát, akkor a 16%-os személyi jövedelemadón kívül érvényesíteni kell az általános adó- és járulékfizetési kötelezettségeket is! Fontos, hogy ezt minden esetben ellenőrizze a „fogadó” fél: akár a munkavállaló személyes „meginterjúvolásával”, akár az adatbejelentők ellenőrzésével (a fentiekben említett ’T1044D, vagy a hallgatói jogviszony szünetelése esetén a biztosítási jogviszonyt bejelentő ’T1041 adatlapon.)

Milyen kötelezettségei vannak fogadó félként?

Az iskolaszövetkezet, mint munkáltató, és a nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja, mint munkavállaló között harmadik személy, mint a szolgáltatás fogadója (továbbiakban fogadó) részére nyújtott szolgáltatás teljesítésére határozott idejű munkaviszony létesíthető. Ennek értelmében munkaszerződést kell kötni, melyben az alábbiakat kell meghatározni:

  • a munkavállaló által vállalt feladatok körét,
  • a munkavállalónak a szolgáltatás fogadójánál történő munkavégzési kötelezettsége teljesítésének tartamára járó alapbérek legkisebb összegét,
  • a felek kapcsolattartásának módját a munkavégzési kötelezettséggel nem járó időtartamra.

A fogadónak együtt kell működnie a munkáltatóval (az iskolaszövetkezettel), melynek értelmében biztosítania kell a munkáltató képviselőjének a munkavégzés helyére történő belépést, tájékoztatnia kell a munkáltatót a munkavégzéssel kapcsolatos lényeges körülményekről.

Fontos azonban, hogy a munkavégzés időtartama alatt a fogadó fél gyakorolja, illetve teljesíti azokat a munkáltatót megillető jogokat és kötelezettségeket, amelyek

  • a munkavédelemmel,
  • a nők, a fiatal munkavállalók, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával, valamint
  • a munkaidővel, pihenőidővel és ezek nyilvántartásával kapcsolatosak.

A munkavégzés időtartama alatt az iskolaszövetkezet munkavállalója számára is ugyanazok a munka- és foglalkoztatási feltételek biztosítandók, mint a szolgáltatás fogadójával munkaviszonyban álló munkavállalókra.

Fontos szem előtt tartani, hogy a törvényi előírások szerint a munkáltató és a fogadó egyetemleges felelősséggel tartozik az alapvető munka- és foglalkoztatási feltételek biztosításáért, valamint a fogadó részére történő munkavégzés során a munkavállalónak okozott kárért vagy a személyiségi jogai megsértéséért egyaránt.

Amennyiben segítségre van szüksége az iskolaszövetkezeten keresztül történő foglalkoztatással, vagy a diákmunka optimális alkalmazásával kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!

 

Készítette: Ujj Enikő, bérszámfejtési és munkaügyi vezető