Beszámoló készítés - Nyakunkon a határidő

2015.05.08 15:38

Kevesebb, mint 1 hónap múlva kötelesek a társaságok a 2014-es évi beszámolójukat közzétenni. Erre, mint a vállalkozás egyik legfontosabb információforrására tekinthetünk, ugyanis a beszámoló üzleti évenként mutatja be a cég gazdálkodását, pénzügyi helyzetét - tehát pontos képet fest arról, hogy az üzleti év során milyen változásokon ment keresztül a társaság.

A beszámoló készítés tehát a könyvelés legösszetettebb feladata, melynek eredményes elkészítéséhez a könyvelő és a vállalkozás vezetőjének szoros együttműködése elengedhetetlen.

Felmerülő adategyeztetések

A zárás tulajdonképpen nem jelent mást, mint az év közben vezetett főkönyv véglegesítését, az esetleges függő tételek és kérdések elszámolását az alábbiak szerint:

  • leltár és készlet egyeztetés
  • a számlázott, de be nem érkezett szállítások elszámolása
  • kamatok elszámolása
  • behajthatatlan követelések beazonosítása
  • kölcsönök és hitelek elszámolása
  • elhatárolások elszámolása
  • céltartalékok képzése

Ahogyan az a fentiekben is látszik, ezek mind-mind pontos adategyeztetéseket igényelnek.

Kollégáink így az alábbiakat kérhetik Ügyfeleinktől a cég lezárásához:

  • Év végi leltár - Ennek elkészítése minden esetben a vállalkozás feladata, mely során egyszerű listát kell készíteniük- elsődlegesen a kereskedelmi tevékenységet végző - vállalkozásoknak.
  • Tárgyi eszközök egyeztetése - A társaság könyvelésében pontos adategyeztetést követően tudják kollégáink rögzíteni azt, hogy mely eszközök képzik a készleteket (tehát azok nem kerültek értékesítésre az adott évben. (Hiszen így biztosítható a valós kép felállítása a mérlegben.)
  • Függő tételek egyeztetése - A bankkivonatok, pénztár ki- és befizetések összefésülését követően fennálló nyitott tételekről küldenek könyvelő kollégáink egy listát, melyekben azon tételek találhatók, melyekhez nem párosíthatók bizonylatok. Ezáltal tehát a tranzakció háttere nem ismert (pl. mely hónapot érinti a teljesítés, mekkora költségről, és milyen áfa-tartalomról van szó, stb.). A Kollégáink által küldött lista alapján Ügyfeleink hozzák meg a döntést: kivezetésre kerüljenek e tételek a könyvelésből úgy, hogy a tao kifizetésre kerül ezek után, vagy a szóban forgó tételek visszafizetésre kerülnek a vállalkozás bankszámlájára, vagy házipénztárába.
  • Vevő - szállító analitika - E során a nyitott tételekről küldenek Kollégáink listát Ügyfeleinknek, melyek alapján szükséges egyeztetni, hiszen előfordulhat, hogy ezek ugyan kiegyenlítésre kerültek, azonban az alátámasztó bizonylatok nem kerültek eljuttatásra a könyvelésre, így torzulnak az eredmények, melyek összetett hatást váltanak ki (pl. készletre, szállítói kötelezettségre, vevői követelésre, vagy akár az egyes adónemekre vonatkozóan).
  • Elhatárolások - Főszabály szerint a felmerülő bevételeket és költségeket arányosan kell elosztani. Így ha a szóban forgó tételek kiszámlázása és kifizetése ugyan megtörtént, azonban annak teljesítése nem az adott tárgyévre (ez esetben 2014-re) vonatkozik, akkor azokat el kell határolni az évek között.

Ahhoz tehát, hogy a beszámoló ténylegesen a társaság eredményeinek valós képéről adjon tájékoztatást, elengedhetetlen a fentiekben felsorolt tételek pontos egyeztetése. Ezt követően a beszámoló végleges formát ölt, melynek feltöltéséhez azonban két fontos lépést kell még megtenni:

  • meg kell fizetni a 3 000 forintos közzétételi díjat, valamint
  • cégszerűen alá kell írni az elkészült dokumentumokat.

Amennyiben kérdése merült fel a beszámoló elkészítésével kapcsolatosan, forduljon bizalommal hozzánk a konyveles@arkconsulting.hu e-mail címen, vagy a 06 1 / 322 4260 telefonszámon!


Készült: 2015.05.08.