A versenytilalmi megállapodás szabályai - Mikor köthető?

2014.06.20 11:54

Talán minden vállalkozásnak kihívást jelent a munkatársak pótlása és beintegrálása a szervezetbe, illetve annak biztosítása, hogy a munkavállalók piacképes tudással rendelkezzenek. Egy-egy kolléga szakmai tudásának, tréningezésének költsége egyrészt terhet jelent a vállalkozásnak – idő és költség szempontból egyaránt -, ezzel egyidejűleg továbbá vesztesége keletkezik, ha a képzett munkavállaló elhagyja a céget.

Érezte már Ön is, hogy munkavállalója elvesztése komolyan veszélyeztetné a társaságát? Van ötlete arra, hogyan tudná biztosítani magát?

Publikációnkban e probléma megoldásának egyik lehetőségét, a versenytilalmi megállapodás bemutatással.

Mi az a versenytilalmi megállapodás?

A munkaviszony létrejöttekor a munkavállalók általános kötelezettsége, hogy olyan magatartást kell tanúsítaniuk, mellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit nem sérti, nem veszélyezteti – külön ellenérték juttatása nélkül. (Természetesen a munkáltató dönthet úgy, hogy titoktartási megállapodást köt munkavállalójával a munkaviszony kezdetekor, vagy annak fennállása idején bármikor – akár a munkaszerződésben, akár külön megállapodásba foglalva -, és ezzel összefüggésben plusz díjazásban részesíti.)

De mi a helyzet a munkaviszony megszűnésekor, ha úgy érzi, korábbi munkavállalója könnyen versenytársa lehet? Ennek biztosítéka lehet a versenytilalmi megállapodás, melyet legfeljebb a munkaviszony megszűnését követő két évre köthetnek a felek.

Az új Munka Törvénykönyve (továbbiakban: Mt.) a versenytilalmi megállapodást a munkaviszonyhoz kapcsolódó egyes megállapodások között szabályozza. A munkavállaló a versenytilalmi kötelezettség teljesítéséért megfelelő ellenértékre jogosult, mely a jogszabályi előírások szerint nem lehet kevesebb, mint a versenytilalmi megállapodás tartamára járó alapbér egyharmada.

Fontos, hogy ezen összeg megállapításakor kiemelt figyelmet kell szentelni arra, hogy a megállapodás milyen mértékben akadályozza a munkavállalót az újabb elhelyezkedésben. Ez alapján tehát sok esetben nem a jelenlegi munkaviszonyban elért jövedelem minősül mérvadónak, hanem a piacon elérhető jövedelem – amennyiben a munkavállaló bizonyítani tudja azt, hogy gyakorlatával és képzettségével milyen jövedelemre tehetne szert más munkáltatónál.

Milyen esetekben célszerű elgondolkodni a megállapodásban?

A munkáltató gazdasági érdekeit veszélyezteti a munkavállaló munkaviszonyának megszűnése, ha például:

  • konkurens cégnél helyezkedik el
  • a munkáltatóéval azonos gazdasági tevékenységet folytató vállalkozást indít el
  • speciális technológiai ismeretekkel rendelkezik.

Formai követelmények

A Mt. semmilyen kötöttséget nem tartalmaz a megállapodás tartamára vonatkozóan. Így tehát a felek szabadon határozhatják meg a munkavállaló kötelezettségeit, és az akár szóbeli megállapodás keretein belül is érvényes lehet. Azonban a szóbeliséget a későbbi jogviták elkerülése érdekében nem javasoljuk!

Elállási jog

A munkavállaló elállhat a megállapodástól, ha a munkaviszonyát azonnali hatályú felmondással szüntette meg. Tehát ezzel a lépéssel nem csak a munkaviszonyt, de a versenytilalmi megállapodást is megszüntette a munkavállaló.

Amennyiben kérdései merültek fel a versenytilalmi megállapodás alkalmazásával kapcsolatban, vagy bővebb információkra kíváncsi, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!

 

Készítette: Ujj Enikő, bérszámfejtési és munkaügyi vezető