A SZJA összegét csökkentő kedvezmények

2013.05.27 15:46

A korábbiakban bemutattuk azon kedvezményeket, melyek a személyi jövedelemadó alapját csökkentik. Jelen tanulmányunkban pedig azon adókedvezményeket igyekszünk megismertetni, melyek az adó összegét csökkentik.

Fontos tudnivaló, hogy e kedvezmények együttesen nem lehetnek magasabbak az összevont adóalap adójánál. Ennek következtében az adókedvezmények esetében egy felállított érvényesítési sorrendről beszélhetünk, melyek az alábbiak szerint vehetők igénybe:

  1. lakáscélú hiteltörlesztés áthúzódó kedvezménye,
  2. személyi kedvezmény,
  3. őstermelői kedvezmény,
  4. egyéb kedvezmények (pl. a képzési költség, felnőttképzés költsége címén igénybe vehető halasztott kedvezmény)
Lakáscélú hiteltörlesztéshez kapcsolódó adókedvezmény

Ez ténylegesen 2007-től megszüntetésre került, azonban akik 2007. január 1-e előtt megkezdték a törlesztést - a 2006-ban felállított feltételeknek megfelelően -, élhetnek e lehetőséggel.  Ennek érvényesítésére azonban legkésőbb a 2015. adóévi SZJA bevallásban van lehetőség.

A vizsgálandó, 2006. évben felállított feltételek a következők:

  • az adókedvezmény a törlesztés kezdetének évében, és az azt követő 4 adóévben érvényesíthető, VAGY
  • az adókedvezmény azokban az években érvényesíthető, amikor a törlesztési idő alatt családi pótlékra jogosult gyermek van a családban, AMENNYIBEN a felvett hitel részben vagy egészben a lakáscélú állami támogatásokról szóló rendelet alapján
  • a hitel MEGELŐLEGEZŐ KÖLCSÖN volt, VAGY
  • a hiteligénylő gyermekek és más eltartottak után LAKÁSÉPÍTÉSI KEDVEZMÉNYRE és/vagy MEGELŐLEGEZŐ KÖLCSÖNRE NEM VOLT JOGOSULT.

A kedvezmény legfeljebb évi 120 ezer forint lehet. A teljes kedvezményes összeget azon adózó veheti igénybe, akinek éves jövedelme a 3,4 millió forintot (külön meghatározott esetekben a 4,4 millió forintot) nem éri el.

3,4 millió és 4 millió forint éves jövedelem között a kedvezmény csökkentett mértékben vehető igénybe. Ebben az esetben a kedvezményt – legfeljebb 120 ezer forintot – csökkenteni kell a 3,4 millió forint feletti jövedelem 20%-ával.

Különbség van az új és a régi lakóingatlanokhoz felvett lakáscélú hitel törlesztéséhez fűződő kedvezmények között (30, illetve 40%).

Személyi kedvezmény

E kedvezményt súlyosan fogyatékos személyek érvényesíthetik, melynek mértéke az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5%-a. A kedvezmény igénybevétele orvosi igazolás alapján történik, az alábbiak szerint:

  • akinek a végleges súlyos fogyatékosságát 2010. január 1. előtt igazolták, annak nem kell új igazolást kérnie,
  • ha a 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet mellékletében nem nevesített II. típusú diabeteses betegségre kapott igazolást, akkor új igazolást kell kérni a 2010. január 1-jét megelőző súlyos fogyatékosságról,
  • rokkantsági járadékban részesülő személy orvosi igazolás nélkül veheti igénybe a kedvezményt.

A kedvezmény azon hónapokban vehető igénybe, melyekben a fogyatékos állapot legalább egy napig fennállt.

Az orvosi igazolást a bevalláshoz nem kell csatolni, de azt az elévülési időn belül meg kell őrizni.

 

Mezőgazdasági őstermelői kedvezmény

Azon őstermelők, akik tevékenységük során a tételes költség-elszámolás, vagy a 10%-os költséghányad alkalmazásával élnek, az e tevékenységükből származó éves jövedelmük adójával – legfeljebb 100 ezer forinttal – csökkenthetik az összevont adóalap utáni adójuk összegét.

Amennyiben az őstermelő a tételes költségelszámolást választotta, és e tevékenysége utáni adó összege a 100 ezer forintot nem éri el, könyvelői díjkedvezményt vehet igénybe.

 

Amennyiben bővebb információkra, vagy segítségre van szüksége SZJA - bevallása során, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu e-mail címen!