A SZJA bevallás után

2013.06.07 16:33

Tapasztalataink, valamint az évek alatt közzétett statisztikák alapján leginkább az utolsó napokban kerülnek elkészítésre, illetve beküldésre a személyi jövedelemadó bevallások.

Azonban kevesen ismerik azokat a szankciókat, amelyekkel szükséges számolni, ha SZJA bevallásunkat nem adtuk be:

  • késedelmes benyújtás esetén
  • kései, vagy kevesebb összegű befizetések esetén
  • hibás bevallás beküldése esetén
  • adóhiány megállapítása esetén

Mulasztási bírság

Amennyiben bevallási kötelezettségünknek késedelmesen – az idei évben 2013.05.21-e után –tettünk eleget, mulasztási bírság kiszabására számíthatunk.

Nagyon fontos, hogy amennyiben a bevallást elmulasztottuk időben benyújtani, van lehetőségünk ennek okát igazolni. Ehhez elengedhetetlen – az akadályozó tényező elhárulását követő 15 napon belül – az igazoló kérelem benyújtása, melyet a SZJA bevallás továbbításával egyidejűleg szükséges megtenni. (Amennyiben a bevallás elektronikusan kerül beadásra, úgy postai úton kell külön továbbítani a kérelmet az illetékes adóhatóság felé.) Amennyiben a kérelem a NAV által elfogadásra kerül, úgy NEM KELL SZÁMÍTANI mulasztási bírság kiszabására.

Abban az esetben is számíthatunk mulasztási bírságra, amennyiben az adóbevallásunkat egyáltalán nem adtuk be. Ekkor az adóhatóság határidőt ad, valamint felszólít a bevallás beküldésének pótlására:

  • ha e határidőig sem kerül benyújtásra a bevallás, akkor a kiszabott bírság kétszeresét szükséges megfizetni;
  • amennyiben a hiány pótlásra kerül, az adóhatóság a kiszabott bírságot korlátlanul mérsékelheti.

A bírság mértékét az adózás rendjéről szóló törvény egységesen határozza meg. Ennek értelmében magánszemélyként legfeljebb 200 ezer forint bírság kiszabására számíthatunk.

Mulasztási bírságra számíthatunk, ha bevallásunkat hibásan nyújtottuk be, és erre a tényre az adóhatóság hívja fel figyelmünket. Ezen esetekben 20 ezer forintig terjedő büntetési tételre számíthatunk.

A tételek kiszabásánál az adóhatóság minden esetben mérlegeli a mulasztás körülményeit, ezáltal tehát a mulasztási bírság mérsékelhető.

Késedelmi pótlék

A benyújtás körüli hiányosságokhoz képest a fizetési mulasztások, valamint késedelmek komolyabb szankciókat vonnak maguk után. Ennek értelmében a késedelmi pótlék nem határozott összegű, az minden nap emelkedik.

A pótlék megállapítása során a NAV összehasonlítja

  • bevallásunkat,
  • igénylésünket,
  • a határozattal előírt kötelezettségeinket

a befizetett/visszaigényelt adóval, valamint adóelőleggel, és a késedelmi kamatot ez alapján állapítja meg. Mindez azért szükséges, hiszen a pótlék alapja az esedékesség napjáig meg nem fizetett adó. Ez alapján a késedelmes napokra fizetendő a késedelmi pótlék, mely mértéke minden nap után a felszámítás időpontjában érvényes jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része.

Példának okáért, ha a bevallás elkészítésekor 10 000 forint összegű befizetési kötelezettségünk keletkezett, melyet 2013. június 21-én kívánunk rendezni, az alábbiak szerint szükséges megfizetni a pótlékot:

      Összeg: 10 000 Ft   Jegybanki alapkamat: 4,75 %    Napok száma: 32

      Számítás módja: ((10 000 / 365) * 0,095) * 32 = 83 Ft

Fontos megjegyeznünk, hogy hasonlóan a késedelmes bevallás igazolásához, a fizetési késedelem esetén is lehetséges az igazolási kérelem benyújtása az adóhatóság felé, amennyiben annak befizetése elháríthatatlan akadályba ütközik (pl. hosszan tartó külföldi tartózkodás, betegség). A mulasztás azonban maximum hat hónapig igazolható, azon túl igazolásokat a NAV már nem fogad el.

Önellenőrzési pótlék

Azon esetekben, mikor bevallásunkat hibásan nyújtottuk be, és ezt a hibát időben – adóhatósági felszólítás, vagy ellenőrzés előtt – felismerjük, önellenőrzési pótlék megfizetése mellett lehetőség van a bevallás módosítására.

Az önellenőrzési pótlékot a bevallott és a helyesbített adó összegének különbözete után kell fizetni, mely mértéke

  • a bevallás első ellenőrzése során a késedelmi pótlék 50%-a,
  • a bevallás ismételt ellenőrzése során a késedelmi pótlék 75%-a.

Fontos kiemelnünk, hogy a helyesbített adót és a megállapított önellenőrzési pótlékot a helyesbített összeg és a pótlék bevallásával egyidejűleg kell megfizetni. A bizonyíthatóság feltételeként a SZJA önellenőrzése során önellenőrzési lapot kell benyújtanunk.

Nem kell önellenőrzési pótlékot fizetnünk abban az esetben, ha a munkáltató késedelmes, vagy hibás igazolást állított ki, így a pontos adatok nem állhattak a bevallási időszakban a rendelkezésünkre. Ebben az esetben a bevallás önellenőrzéssel helyesbíthető.

Azonban fontos szem előtt tartani, hogy ez – a késedelmes, vagy hibás igazolás – nem mentesít a bevallás elmulasztására, vagy annak késedelmes benyújtására.

Ugyan az önellenőrzés egy igazán összetett folyamat, azonban ennek alkalmazása során az adózók mentesülnek az adóbírság, illetve a mulasztási bírság, valamint a késedelmi pótlék kiszabása alól is.

 

Amennyiben bevallása során szüksége van szakértő ügyintézésre, forduljon hozzánk bizalommal a berszamfejtes@arkconsulting.hu, vagy a 06 1 / 269 1631 elérhetőségek valamelyikén!