A késedelmi kamat számításának új szabályai

2013.12.16 16:42

Az elmúlt időszak gazdasági eseményei sok esetben okoznak likviditási problémákat a társaságoknak, komoly kintlévőség-állománynövekedést idézve elő.

Publikációnkban szeretnénk felhívni Ügyfeleink figyelmét a 2013. július 1-től hatályba lépő Ptk. módosításra, mely szerint a pénztartozások után járó késedelmi kamat számításának módja megváltozott.

A teljesítési határidőt érintő változások

Az első fontos változás, hogy amennyiben a felek szerződésben nem rendelkeztek a teljesítés határidejéről, akkor a tartozást – követendő normaként – a számla, illetve a fizetési felszólítás kézhezvételétől számított 30 napon belül kell teljesíteni. Az ennél hosszabb fizetési időszak ugyanis hátrányosan érintheti a termék értékesítőjét, vagy a szolgáltatás nyújtóját.

Ez alapján tehát a tényleges késedelembe esés fogja meghatározni a késedelmi kamat fizetési kötelezettségének kezdőnapját.

A fentiektől eltérően, a jogosult teljesítésétől számított 30 napon belül kell teljesíteni a pénztartozást, amennyiben

  • a számla, vagy fizetési felszólítás kézhezvétele a teljesítést megelőzően történt,
  • a számla, vagy fizetési felszólítás kézhezvételének időpontja egyértelműen nem állapítható meg,
  • a kötelezettnek a fizetési felszólítás vagy számla bevárása nélkül kell teljesítenie fizetési kötelezettségét.

További fontos változás, hogy a pénztartozás teljesítésére vonatkozó 60 napnál hosszabb határidőt meghatározó feltételt – az ellenkező bizonyításáig – a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul a jogosult gazdálkodó szervezet hátrányára eltérő szerződési feltételnek kell tekinteni.

A kamat mértékében történt változások

Általános változás, hogy

  • míg korábban a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamatot kellett a késedelmi kamat alapjaként figyelembe venni, addig
  • a változásoknak köszönhetően júliustól a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat az irányadó.

Ez alapján tehát a kamat számításakor a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat az irányadó az adott naptári félév egészére.

A késedelmi kamat mértéke egy százalékponttal növekedett, így tehát annak meghatározásakor a jegybanki alapkamat nyolc százalékponttal növelt értékét szükséges figyelembe venni.

Fontos annak szem előtt tartása, hogy a Ptk. rendelkezései szerint a gazdálkodó szervezetek a közöttük létrejött szerződéseikben a késedelmi kamatfizetési kötelezettséget nem zárhatják ki.

Behajtási költségátalány

Új rendelkezés került bevezetésre, melynek értelmében késedelmi kamat számítása során – tehát késedelmes fizetés esetén – legalább 40 eurónak megfelelő költségátalány is érvényesíthető, mely a jogosultat illeti meg, költségei fedezésére.

Ennek számításakor a késedelmi kamatfizetési kötelezettség kezdőnapján érvényes, az MNB által közzétett hivatalos deviza-középárfolyam az irányadó.

Fontos továbbá, hogy e kötelezettség teljesítése a kártérítésbe beleszámít, azonban a kötelezettet nem mentesíti a késedelem egyéb jogkövetkezményei alól, így például a késedelmi kamat megfizetése alól sem.

Amennyiben bővebb információra lenne szüksége a megváltozott szabályokkal kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal a konyveles@arkconsulting.hu e-mail címen!


Készült: 2013.12.16.